Votava (ČSSD): EET a Pandořina skříňka

19.12.2016 20:15 | Zprávy

Kolikrát to bude třeba ještě opakovat. Záměrem elektronické evidence tržeb je narovnat podmínky pro podnikání. Aby ti, kteří se doposud placení daní vyhýbali, platit začali. Není přece správné, aby nepoctiví měli vůči těm poctivým konkurenční výhodu. S tímto záměrem dostal ministr financí v koalici za úkol připravit opatření, které podnikatelské prostředí narovná a zároveň sníží daňové úniky. A zajistit tak i dodatečné příjmy pro veřejné rozpočty.

Votava (ČSSD): EET a Pandořina skříňka
Foto: Václav Votava
Popisek: Poslanec za ČSSD Václav Votava

Účinnost zákona byla sice několikrát odložena – i legislativní příprava na ministerstvu financí zákona naznala zpoždění – nicméně nakonec ministr zákon konečně dofinalizoval, předložil do vlády a v únoru zákon o elektronické evidenci tržeb schválila Poslanecká sněmovna. Upozorňoval jsem v průběhu roku, že i prováděcí předpisy k zákonu tvoří ministerstvo na poslední chvíli, ale budiž. Nakonec se vše stihlo.

Proto absolutně nerozumím tomu, proč pár dní před ostrým startem EET otevřel ministr Babiš otázku, koho by se měl jeho zákon týkat a koho ne. Několik dní před spuštěním nejdůležitějšího zákona tak začal sám zpochybňovat to, co sám prosazoval. Začal zpochybňovat důvěryhodnost celého koaličního projektu. Začal svými výjimkami dělat z EET trhací kalendář! Stalo tak i to čeho jsem se obával. Otevřel Pandořinu skřínku a další návrhy na výjimky ze stany koaličního partnera KDU-ČSL byly na světě. To nemluvím o opozici, tam se dalo očekávat. Chci jen připomenout: nebyl to náhodou samotný pan ministr, který se ještě v létě rozčiloval, že žádné výjimky ze „svého" zákona nepřipustí, přílepkové aktivity odmítá, a najednou sám předkládá přílepky?

Netřeba výjimkami, které pro někoho budou platit, pro jiného ne, vytvářet chaos a nejistotu pro živnostníky a podnikatele. Je to nespravedlivé vůči těm, kteří si již pořídili potřebné vybavení, se změnami v zákoně se seznámili a připravili se na ně. Je to nespravedlivé také vůči těm, komu povinnost evidovat, na rozdíl od jiných, zůstane. Vytváří to nerovné podnikatelské podmínky. Říkáme od začátku, a dlouho jsme to říkali i s panem ministrem Babišem, že výjimky vytvářejí pouze chaos a nejistotu a v samém začátku popírají původní smysl zákona. Zcela oprávněně se tak navrhované výjimky staly předmětem kritiky samotných živnostníků a podnikatelů. Bez řádného vyhodnocení dopadů navrhovaných změn není možné ani ověřit, zda to nepovede k otevření cesty pro pokračování daňových úniků.

Proto ČSSD žádný pozměňovací návrh, přilepený k daňovému balíčku, nepodpoří! Ostatně, sněmovní rozpočtový výbor zaujal k pozměňovacím návrhům poslance Andreje Babiše na změny v elektronické evidenci tržeb negativní stanovisko.

Taktice Andreje Babiše nerozumím. EET mělo být výkladní skříní výsledků jeho práce ve funkci ministra financí Sobotkovy vlády. Namísto toho se sám pasoval do pozice toho, který hází kameny do výkladní skříně. Nejen do vlastní výkladní skříně, ale do výkladní skříně celé koalice. Proč?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Podrývají naši demokracii lživou propagandou a falešnými sliby

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, považujete se za demokraty. Přijde vám ale demokratické a také nějak prospěšné, když haníte všechny, kteří mají jiný názor než vy? Mám také dojem, že tato vláda se s těmi, co mají jiný názor vůbec nebaví, jen je onálepkuje. To myslíte, že je ta cesta, jak čelit pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

18:33 Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

Komentář poslance SPD po sněmovní konferenci vědců, která zpochybnila teze o globálním oteplování zp…