Zdechovský (KDU-ČSL): Chceme se přesvědčit na vlastní oči, zda peníze na boj s uprchlickou krizí putují tam, kam mají

19.09.2016 18:29 | Zprávy

Poslanec Evropského Parlamentu Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se tento týden zúčastní parlamentní delegace Výboru pro rozpočtovou kontrolu do Libanonu a Jordánska. Účelem mise je se na místě přesvědčit, zda evropské peníze na boj s uprchlickou krizí putují tam, kam mají.

Zdechovský (KDU-ČSL): Chceme se přesvědčit na vlastní oči, zda peníze na boj s uprchlickou krizí putují tam, kam mají
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

„Jordánsko a Libanon jsou naši strategičtí partneři v boji proti terorismu a především dvě stabilní země v jinak nestabilním regionu, které nesou obrovskou zátěž uprchlické krize. Evropská unie poskytla na pomoc uprchlíkům v těchto dvou zemích význačnou částku, proto se výbor rozhodl podívat se přímo na místo, kam peníze putují a přesvědčit se o vynaložených prostředcích,“ popisuje Zdechovský.

Zhoršující se bezpečnostní situace

Libanon má v současnosti největší počet uprchlíků per capita na světě. Uprchlíci tvoří jednu třetinu celkového počtu obyvatel. Libanon je přitom jednou z nejzadluženějších zemí na světě, velká většina uprchlíků žije pod hranicí chudoby. Podle odhadů Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) žije nyní v zemi kolem 1,5 milionů syrských uprchlíků a na půl milionu palestinských uprchlíků, jejichž přítomnost se datuje zpět až do roku 1948. Více než 75% z celkového počtu uprchlíků jsou ženy a děti, přičemž 60% dětí nemá přístup k základnímu vzdělání.

Těsně před návštěvou parlamentní delegace se 20. září v Jordánsku uskuteční parlamentní volby podle nového volebního systému, které budí velké očekávání. V tuto chvíli je Jordánsko nejstabilnější zemí v regionu, volby však mohou situaci změnit, jelikož nejsilnější opoziční silou je jordánská odnož Muslimského bratrstva.  „Bohužel, zhoršující se bezpečnostní situace v okolních zemích regionu má zásadní dopad na politickou a především ekonomickou situaci Jordánska a Libanonu a zátěž nesou především běžní obyvatelé. Málo prostředků ale také znamená zhoršující se životní podmínky v uprchlických táborech, které pak vedou k odchodu velkého počtu uprchlíků směrem do Evropy, ale také k extremizaci přímo na území obou států. Proto se snaží Evropská unie finančně ulevit oběma zemím,“ doplňuje Zdechovský. V Jordánsku žije v současnosti podle odhadů 657 134 uprchlíků ze Sýrie,

2 097 338 Palestinců, 54 990 Iráčanů, 5000 uprchlíků ze Súdánu a Somálska a 17 000 palestinských uprchlíků ze Sýrie, kteří jsou nejohroženější minoritou.

Finanční pomoc EU na boj s uprchlickou krizí na Blízkém východě

EU přispívá oběma zemím v rámci několika finančních nástrojů, jejichž značná část je použita na boj s uprchlickou krizí. V období 2014-2016 přispěla EU Libanonu 751,8 milionů EUR, z nichž 591,6 milionů EUR putovalo na řešení uprchlické krize. Jordánsko získalo od EU celkem 929 milionů EUR, z nichž 660,5 bylo určeno na řešení této krize. EU taktéž podporuje misi UNRWA v obou zemích, celkem přispěla 668,6 milionů EUR za období 2007-2013.

„Bohužel, zprávy hovoří o tom, že kapacita uprchlických táborů v obou zemích je několikanásobně přečerpaná, životní podmínky jsou velmi špatné, hostitelským zemím dochází zdroje, v případě Jordánska dokonce voda. Ceny za běžné produkty v příhraničních oblastech stouply třikrát až čtyřikrát. Zdá se, že situace je absolutně neúnosná, proto se s kolegy z výboru chceme přesvědčit na vlastní oči, zda evropské peníze na boj s uprchlickou krizí putují tam, kam mají,“ zakončuje Zdechovský. V úterý 21. září bude na programu delegace setkání s ředitelem libanonské pobočky UNRWA M. Matthias Schmalem a návštěva libanonských uprchlických táborů Shatila, Burj Barajeh a tréninkového centra UNRWA v Siblin. Ve středu 22. září se delegace přesune do Jordánska, kde poslanci navštíví největší uprchlický tábor Baqa´a a nový tábor v Ammánu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Trpí Česká republika stockholmským syndromem?

18:05 Rajchl (PRO): Trpí Česká republika stockholmským syndromem?

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na zvýšení poplatku za transfer plynu přes německé územ…