Zásadním způsobem budou ovlivňovat zemědělce, lesníky, hospodáře a omezí i život v obcích zejména na Pelhřimovsku. Na stranu odpůrců těchto omezení se postavil také europoslanec Tomáš Zdechovský, který se dlouhodobě zabývá zlepšením života obyvatel kolem vodní nádrže Švihov.
„Tento návrh představuje velmi radikální zásah do vlastnických a uživatelských práv obyvatel v okolí vodní nádrže Švihov. Podle mě k němu neexistuje žádný důvod a neviděl jsem k němu žádné logické vysvětlení. Už dnes jsou veškerá omezení natolik přísná, že se divím, že v okolí nádrže ještě někdo žije,“ zdůraznil europoslanec Zdechovský, který se chce seznámit se studií, na jejímž základě byl návrh předložen.
Kvalita pitné vody ve vodním díle Švihov zásobující Prahu a část Středočeského kraje je podle europoslance velmi důležitá. Ale zájmy jedné skupiny společnosti nemohou být nadřazeny zájmům skupiny druhé, musí se hledat společné řešení. Podle Zdechovského ale nelze udělat takové řešení bez kompenzací.
„Se starosty bojujeme za to, aby se do okolí Želivky vrátil život a oblast se dále nevylidňovala. Pokud ale Středočeský kraj bude trvat na svých podmínkách, prakticky nám hodí další klacek pod nohy,“ vysvětluje Zdechovský a zdůrazňuje, že udržitelné a konkurenceschopné zemědělství je pro Vysočinu základ.
„Věřím, že se dají rozumně nastavit pravidla a zajistit kompenzace tak, aby mohli mít z čisté Vysočiny užitek všichni,“ uzavírá Zdechovský, který plánuje vedení Středočeského kraje poslat vlastní vyjádření.
Převzato z profilu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV