V současném návrhu rozpočtu EU pro rok 2020 Komise předběžně žádá, aby se počet externích zaměstnanců evropské bezpečnostní agentury Europol snížil k roku 2022 z 235 na pouhých 148. Tato hrozba už nyní přiměla odejít některé ze současných pracovníků a agentura se začíná potýkat s potížemi. Mezi tyto zaměstnance patří špičkoví specialisté, kteří společně s Frontexem například řeší problematiku pašeráctví lidí ve Středozemním moři nebo bojují proti organizovanému zločinu.
„Ačkoliv došlo u agentury Europol oproti roku 2019 k zvýšení celkového rozpočtu o 2,1 %, navrhla zároveň Komise snížit o 30 milionů EUR výdaje na zaměstnance. Konkrétně na špičkové bezpečnostní experty, kteří se nebáli upozorňovat na spolupráci některých neziskových organizací s pašeráky lidí,“ upozorňuje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který má jako zpravodaj k návrhu rozpočtu zpracovat stanoviska jak za výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), tak i za výbor pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL). Proti popisovanému snížení počtu zaměstnanců už s podporovou kolegů ze své lidovecké frakce podal několik pozměňovacích návrhů a práci Europolu s nimi hodlá obhajovat i při dalších jednáních.
„Pokud chceme účinně bojovat s nelegální migrací, musíme dělat vše proto, abychom ve službách EU udrželi ty, kteří vykonávají svou práci objektivně a nezaujatě. Pokud o tyto experty jednou přijdeme, už se nevrátí,“ vysvětluje dále Zdechovský s poukazem na zkušenosti z minulých let, kdy při škrtech v řadě EU agentur nenávratně odešli největší odborníci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV