„Jádro nedorozumění leželo v tom, že v Thajsku nerozlišují mezi vojenskou výzbrojí a výstrojí pasivní ochrany a i pouhou vestu a helmu považují za vojenský materiál, který si mysleli, že pan Šprongl převáží. To je v Thajsku skutečně trestané odnětím svobody až na 5 let,“ vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se novináře zastal při jednání pléna ve Štrasburku a následně jednal s thajskými diplomaty. Situaci tak pomohl objasnit.
„Pan Šprongl přiznal, že udělal chybu, když si přesně nezjistil, zda může mít tyto věci v zavazadle, bylo ale snadno ověřitelné, že je nehodlal vyvážet ani dovážet a jsou jen součástí jeho pracovní výstroje,“ doplňuje Zdechovský a upozorňuje, že Thajci kvůli témuž provinění v minulosti zadrželi i britského novináře Anthonyho Chenga a německého novináře Floriana Witulského. U všech tří se podařilo situaci objasnit. S thajskými úřady se nyní jedná o tom, aby upravili zákon o ilegálním vývozu vojenského materiálu a umožnili tak žurnalistům, aby nosili ochranné pomůcky.
„Mám velkou radost z toho, že thajští diplomaté splnili, co slíbil a věřím proto, že tento případ bude posledním, který jsme na evropské úrovni ohledně novinářů řešili,“ uzavírá Zdechovský, který věří, že tyto případy pomohou posílit spolupráci států Evropské unie s Thajskem a vzájemnou spolupráci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV