Kurdové přitom dlouhodobě patřili k opoře boje proti islamistickým radikálům a mezi přední spojence zejména USA v oblasti. O to větším překvapením jsou nekonzistentní kroky amerického prezidenta Trumpa, který nejprve nařídil stažení amerických vojsk z oblasti, aby po následné vlně kritiky začal Turecku slovně vyhrožovat.
“Turecká vláda svými kroky směrem k vojenské invazi do kurdské oblasti severovýchodní Sýrie dramaticky zvyšuje nestabilitu na Blízkém východě a jihovýchodě Evropy. Vojenským tlakem proti hlavním pozemním silám, které zadržely expanzi radikálních islamistů z Islámského státu, otevírá znovu prostor Asadovi, Rusku, Íránu a jejich destabilizační politice. Existuje také hrozba, že se Turecko touto invazí pokusí násilně řešit kurdskou otázku, že budou trpět miliony Kurdů” odsuzuje kroky Turecké vlády předseda Zelených Petr Štěpánek.
“Rozhodnutí o stažení amerických jednotek z kurdských oblastí bylo unáhlené a vytvořilo bezpečnostní vakuum. Jak EU, tak zbylé země NATO nyní musí vyvinout maximální úsilí směrem k ochraně civilního obyvatelstva v oblasti a zabránění vzniku dalšího ozbrojeného konfliktu,” doplňuje člen předsednictva Zelených Vít Masare.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV