Jako kulový blesk dnes prolétla médii zpráva o tom, že soud zprostil Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, viny ze zneužití vojenské tajné služby ke sledování manželky tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS). Soud zprostil viny rovněž exšéfy Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a Milana Kovandu i zpravodajce Jana Pohůnka.
Verdikt není pravomocný. Podle obžaloby zneužila někdejší šéfka premiérova kabinetu svou pravomoc, když v roce 2012 zadala údajně z osobních důvodů sledování Nečasovy manželky Radky.
„Já se nechci vyjadřovat k vině a ani k možnému trestu. K tomu nemám dostatek informací, neboť neznám spis, neúčastnila jsem se ani hlavního líčení, takže nemohu žádným způsobem hodnotit rozhodnutí soudkyně ve věci Nagyové a spol. Celý tento případ je ale do jisté míry bublinou - ne z hlediska chování Nagyové, případně operativců, ale toho, jak rozmíška mezi milenci vlastně může vést k pádu vlády. Řekla bych ovšem, že všichni aktéři už jsou potrestaní samotným průběhem soudu a ostudou, která se kolem toho vyrojila. Tím se jich ovšem žádným způsobem z hlediska trestně právního nezastávám. Je tu však jiná věc, nad níž by bylo záhodno se pozastavit,“ zmínila k verdiktu soudu pro ParlamentníListy.cz Zuzka Bebarová Rujbrová (KSČM), která je nejen advokátkou, ale navíc také bývala předsedkyní senátu Okresního soudu Blansko (v letech 1981 až 1992).
Podle poslankyně jde totiž o kontrolu zpravodajských služeb.
Známe jen čísla, nic víc. Mohou tak cokoliv!
„Z hlediska možného zobecnění se totiž bojím, že zpravodajské služby dnes mohou kohokoliv sledovat bez povolení kdykoliv a jakkoliv, protože v podstatě nepodléhají žádné kontrole. Parlamentní kontrola - na tento fakt se přitom už poukazuje přinejmenším deset let - je totiž zcela bezzubá, protože my se v dolní komoře dozvídáme maximálně čísla a počet odposlechů a nikdo z nás přitom nemá právo vstupovat do živých spisů,“ upozornila Bebarová Rujbrová s připomínkou, že to ovšem neznamená, že by služby byly bez jakékoliv kontroly.
„Pokud ale zpravodajské služby podléhají vládě nebo premiérovi, tak pochybuji, že si vláda či premiér při svém napjatém programu najdou čas se podrobněji zabývat jednotlivými kauzami. Takže to je závěr, který bychom z toho asi měli vyvodit,“ vysvětlila.
Bebarová Rujbrová se zamyslela i nad další otázkou ParlamentníchListů.cz. Lze zpravodajcům vůbec věřit, že nevěděli, že konali bez souhlasu ministra, tedy že konali při sledování Radky Nečasové nezákonně?
Oni se snad o nic nezajímali...
„K tomu bych spíše položila otázku, zda jim lze dokázat opak. Já ale nechci posuzovat, zda o tom věděli, nebo nevěděli, jde o vzdělané lidi, kteří ve svých funkcích působili poměrně dlouhou dobu a měli by být proto v obraze, jak celý systém funguje. Spíše se domnívám, že z jejich strany šlo o určité možné zanedbání a že se prostě o to celé pozadí vedoucí ke sledování Radky Nečasové ani nezajímali, neboť si byli vědomi toho, že mohou takřka cokoliv. Takže v konkrétně dané věci mohu shrnout následující: Práce zpravodajských služeb obecně - nejde jen o vojenské zpravodajství a Bezpečnostní informační službu - by měla být regulována zákonem. Proč? Protože tady také jde o snahu se nějakým způsobem bránit před vnějším nebezpečím, ať už jde o Islámský stát, terorismus a podobně. Ovšem my přitom k celé věci přistupujeme tak trochu laxně. Jde o to, že kupříkladu ve sněmovně napříč politickým spektrem přijímáme celou řadu opatření, která pak omezují naši svobodu, ale na straně druhé zase dovolují podobné případy zneužití nebo využití zpravodajských služeb ke sledování řadových občanů,“ dodala poslankyně Bebarová – Rujbrová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová