Co říkáte na chování iráckých běženců z centra na Vysočině, kteří odmítli nabídku nadále žít v České republice a chtěli odejít do Německa, odkud je ovšem zase vrátí zpět k nám? Tak zněla anketní otázka redakce ParlamentníchListů.cz na poslance, senátory a europoslance, kteří se k případu „uprchlých uprchlíků“ (jak je pojmenoval Ondřej Neff, šéfredaktor názorového deníku Neviditelný pes) hojně vyjádřili.
(Aktualizace: Před pondělním polednem Česká televize informovala, že 25 „uprchlých uprchlíků“ zůstane v Německu a podá tam žádost o azyl.)
Pokud podle jihomoravského hejtmana Michala Haška z ČSSD odmítli azyl v ČR, ke kterému směřoval původní projekt a jejich zájem, měli by v souladu s platným právem být co nejdříve repatriováni do Iráku. „Otázkou je, zda na náklady státu nebo nadace, která jejich příchod do ČR organizovala. Neznám však podrobné podmínky projektu, např. zda se počítalo s možností, že si iráčtí křesťané rozmyslí pobyt v ČR, a jak je rozděleno financování mezi stát a nadaci,“ uvedl Hašek.
„Pamatuji si, že naši uprchlíci z let 1948 a 1968 se též snažili dostat z Rakouska, kde dostali azyl, do Kanady, Spojených států či Austrálie. Když už opustíte domov, tak se snažíte dostat do zemí, kde vidíte lepší budoucnost pro sebe a děti,“ sdělil redakci exministr zahraničí a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Lidovecký vicepremiér Pavel Bělobrádek pouze stručně napsal, že jejich motivaci nezná.
Sociálnědemokratický poslanec Jaroslav Foldyna vidí předně odpovědnost v činnosti neziskovky Generace 21. „Takové a jim podobné spolky spolu s tzv. ‚vítači‘ nesou spoluodpovědnost za migrační šílenství. To, že Iráčané chtějí nikoli do bezpečí, ale k lepšímu blahobytu, ukazuje na scestnost politiky předních představitelů EU. Prostě všechno je jinak. Jsem pro okamžité zastavení masových příchodů migrantů. Pomoc ano, ale tam, kde je konflikt, nikoli osídlením Evropy migranty z muslimských zemí,“ soudí Foldyna.
Podle místopředsedy Sněmovny a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa je to typická ukázka toho, že nejde o útěk před válkou, ale že jde o válku proti Evropě. „Je potřeba zjistit, kdo jim takovou propagandu vystěhování nabízí, případně ověřit, jako to udělal rakouský tisk Direct, zda jim cestu opravdu platí americké nadace, a začít tuto věc řešit na úrovni EU a USA,“ míní Filip.
„Žádné Německo. Ať jdou zpátky do Iráku, odkud přišli. My jsme jim nabídli pomoc, a oni si toho neváží. Navíc prosakuji informace, že nadace Generace 21 nepřivezla lidi, kteří opravdu pomoc potřebovali, ale ty, kteří nejvíc zaplatili. Takže další ‚tunel‘. Přestaňme se už neustále dohadovat, komu musíme nebo nemusíme pomáhat a pomáhejme našim občanům. Od toho tady jsme,“ sděluje rázně poslanec a místopředseda Úsvitu Marek Černoch.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka