Zákon má dát finanční správě možnost analyzovat výši majetku v souvislosti s daňovým přiznáním. Pokud hodnota neevidovaného majetku převýší sedm milionů korun, finanční správa vyzve k prokázání původu majetku a popřípadě jej zdaní. Jestliže poplatník nebude schopen prokázat původ svých příjmů, bude mu daň vyměřena dodatečně včetně penále. Jeho výše se má pohybovat od 50 do 100 procent výše daně podle toho, zda poplatník bude s daňový úřadem spolupracovat.
Právě toto ustanovení pokládá TOP 09 za protiústavní i s odkazem na stanovisko Legislativní rady vlády. Její poslanec Martin Plíšek (TOP 09/STAN) poukázal na to, že ustanovení nutí poplatníka k součinnosti, aby mu byla uložena sankce. Stoprocentní penále pak může být pro poplatníka likvidační, což odmítl už Ústavní soud, namítl Plíšek.
Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek poznamenal, že stát návrhem přenáší důkazní břemeno na občana a říká: "Dokaž, prokaž, nebo tě potrestám, tohle jsi doložil, ne, ještě jsi neprokázal, stále jsi neprokázal, pořád jsi nedokázal, stále nejsme spokojeni s tvými důkazy."
Podle Kalouska norma poskytne další příležitosti pro udavače, neboť počítá s prověřováním podnětů. "Na základě pocitů závisti, na základě osobní msty, na základě podnikatelského konkurenčního boje budeme se udávati jak na běžícím pásu," zdůraznil Kalousek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová