Je mi z toho blbě, zkažená ČT. Slova o nezávislosti jsou špatný vtip. Je to chobotnice. Politici promluvili k návrhu, aby poplatek platili i ti, kteří nemají televizi

27.07.2015 14:01 | Zprávy

ANKETA Šéf České televize Petr Dvořák pro HN řekl, že koncesionářské poplatky by měly platit všechny domácnosti, nejen ty, jež vlastní televizi, neboť je podle něj nespravedlivé, že lidé sledující Českou televizi z tabletu či mobilu nic neplatí. Poplatek má být jakousi solidární daní za možnost sledovat nezávislé zpravodajství či velké sportovní akce.

Je mi z toho blbě, zkažená ČT. Slova o nezávislosti jsou špatný vtip. Je to chobotnice. Politici promluvili k návrhu, aby poplatek platili i ti, kteří nemají televizi
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČT 24, ilustrační foto

„Způsob, který dnes máme, opomíjí fakt, že existuje čím dál větší skupina diváků, která sice sleduje televizi, ale ne prostřednictvím obrazovky, jak říká zákon, ale z tabletů, telefonů. To není spravedlivé, ostatní na ně přispívají,“ uvedl pro HN šéf České televize Petr Dvořák s tím, že situace by se dala řešit například podle německého modelu, kde platí každá domácnost bez ohledu na vlastnictví televize.

„Poplatek představuje jakousi solidární daň za veřejnou službu. Je to platba za možnost sledovat nezávislé zpravodajství či velké sportovní akce,“ tvrdí Dvořák.

Na nedostatek financí si mohou stěžovat mladé rodiny s dětmi, ne ČT

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o tom myslí. Drtivá většina jich s návrhem nesouhlasí a řada poukazuje na to, že sedm miliard v rozpočtu ČT je hodně a hospodaření je netransparentní.

„To říká už delší dobu. Nemyslím si, že by měl povinně platit každý jen proto, že má tablet. Vždyť sama média včetně ČT se mohou přetrhnout, aby byla na webu – a ne každý, kdo má tablet, sleduje zrovna ČT. Osobně si myslím, že na nedostatek financí si mohou stěžovat mladé rodiny s dětmi, ne ČT. Otázkou je spíše, jak ČT s financemi hospodaří,“ uvedl místopředseda Poslanecké sněmovny a úřadující předseda STAN Petr Gazdík.

„Tato záležitost se netýká jen ČT, ale i zákona o audiovizi, který řeší veškeré vysílání včetně internetového. Obě normy se chystají. Počkám na komplexní debatu ve sněmovně a na jejím základě se rozhodnu. Nechci z debaty vytrhnout jednotlivé body. I financování ČT závisí na nastavení pravidel v audiovizi,“ sdělil místopředseda Poslanecké sněmovny a místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

„Zaprvé veřejnoprávní média nepodávají nezávislé informace, ačkoli to je jejich prvořadý úkol. Zadruhé využívají reklamní a sponzorské bloky, takže mají i komerční příjem. A zatřetí každý má právo si vybrat, jestli chce tato média sledovat, nebo ne. A pokud je vysílání na internetu volně přístupné, nechápu, proč by měli lidé, kteří televizi nevlastní, platit jakékoli koncesionářské poplatky,“ vysvětluje předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…