Ach, ti poslanci! Co všechno nevymyslí? Aby dnes nemohli začít v závěrečném čtení projednávat vládní návrh na zavedení elektronické evidence tržeb (EET), vymyslela opozice nový model obstrukcí. Už žádné čtení z Bible a ani technické automobilové příručky! Pravice přišla na to, že efektivnější bude, když hned ráno navrhne, aby Sněmovna jednala o normách, na něž se v dolní komoře předlouho nedostalo, neboť vždy byly vyřazeny z programu schůze.
"Já přicházím s poměrně minimalistickým návrhem na pevné zařazení celkem osmi bodů, což je tempo jeden bod denně, když vynechám bod, kdy je rozpočet. Podle webových stránek Poslanecké sněmovny zatím návrh zákona s nejvyšším číslem sněmovního tisku má číslo 660 a byl podán včera. Vybral jsem osm bodů, které stručně představím a z výše uvedeného přehledu je logické, že jsem vybral návrhy zákonů v prvém čtení, protože jich nám zbývá nejvíce. Hromadí se nám tady a máme před sebou diskusi a hlasování takřka k 90 návrhům zákonů v prvém čtení," započal informaci o nich šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
Embrya a majetek Podkarpatské Rusi
„Z osmi navržených zákonů, které za chvíli v krátkosti představím, bylo sedm podáno v roce 2014. A ten osmý, jediný, který byl podán v roce 2015, byl podán v únoru, takže jej tady mámě devět měsíců...," pokračoval. Ve svém téměř čtyřicetiminutovém projevu pak o některých normách poreferoval hlouběji. V některých jeho větách tak nechyběly třeba informace o embryích a také o majetku Podkarpatské Rusi.
„Bod číslo 4, který navrhuji pevně zařadit, je bod schváleného programu číslo 88. Opět je to návrh vládních i opozičních poslanců...Tento návrh zákona vychází z následujících zásad: Omezení maximálního počtu lidských embryí, které je možné vytvořit ze zárodečných buněk jednoho anonymního dárce, zákaz asistované reprodukce v případě příbuzenství mezi původci zárodečných buněk a zavedení oddělené a omezeně přístupné evidence údajů o anonymním dárci a byl předložen Poslanecké sněmovně 12. prosince 2014,“ řekl tak třeba Stanjura a podával ještě další návrhy na úpravy programu 36. schůze poslanců.
„Šestý bod, který navrhuji pevně zařadit, je bod číslo 93, kterým se zmírňují majetkové křivdy občanům České republiky za nemovitý majetek, který zanechali na území Podkarpatské Rusi v souvislosti s jejím smluvním postoupením Svazu sovětských socialistických republik...,“ zmínil dále do sněmovního mikrofonu Stanjura.
Šéf poslanců ODS také předčítal jména poslanců jako předkladatelů jiných norem, což vypadalo, že snad čte jmenný seznam všech 200 poslanců dolní komory. A také navrhoval, na kdy chce, aby se normy, jím představené, zařadily. V jeho seznamu samozřejmě nechyběl dnešek dopoledne. Zdůraznil přitom, že jím představované body jsou součástí již schváleného programu poslanců.
Stanjurovu fintu následovali další
Podle stejného scénáře jako Stanjura pak jel i předseda klubu poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, předseda ODS Petr Fiala, poslanec z Úsvitu Marek Černoch, ale i třeba Jana Černochová (ODS), která se kromě jiného rozhovořila třeba o zbraních a střelivu. Zatím tak není zřejmé, kdy a zda se vůbec dnes Sněmovna dostane k závěrečnému hlasování o EET.
„Já se trochu vrátím na zem a malinko i pod zem, protože jak jsem tady slyšel o těch zbraních, tak jsem měl z toho docela osypky,“ přiznal se o chvílí později k leknutí poslanec ODS Ivan Adamec.
Babiš: Je to základní škola
„Opozice rezignovala na odborné argumenty vůči EET, změnila strategii - načítá dlouhý seznam zákonů, které chce zařadit před. Základní škola....," glosoval dění ve Sněmovně na svém Twitteru ministr financí Andrej Babiš. Následně ještě přidal doporučení, aby všichni sledovali dnešní demokratickou debatu ve Sněmovně. „Někdo popcorn?“ přidal k tomu vtípek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová