Sněmovna sice dnes dopoledne přerušila projednávání většiny podaných písemných interpelací, ale i přesto se na jednu dostalo. Při ní ovšem ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) velmi překvapil. Totiž jako jeden z mála ministrů spravedlnosti veřejně přiznal, že orgány činné v trestním řízení někdy mohou nad některými kauzami přivírat oči. Leckdy prý i záměrně!
Pelikán odpovídal na dotaz předsedy KSČM Vojtěcha Filipa ohledně pochybné privatizace někdejšího státního podniku Mototechna v Českých Budějovicích z 90. let.
Filip se ptal mimo jiné na možné prodloužení promlčecí doby u této kauzy, která je nyní dvacetiletá a bude brzy končit.
„Smyslem té mé interpelace je to, jestli Ministerstvo spravedlnosti udělalo nějaké kroky, kterými by donutilo orgány činné v trestním řízení, to znamená systém státního zastupitelství, systém policie, aby pokračovaly a potrestaly viníky této privatizační kauzy,“ otázal se Filip. Orgány činné v trestním řízení byly podle něj v této kauze Mototechny totiž spíše nečinné a selhaly. A také možná nad ní přivíraly oči.
Filipa navíc zajímalo, zda chystá samo ministerstvo nějakou novelu trestního zákona, trestního řádu, aby se staré kauzy, které byly spáchány v rámci privatizace v devadesátých letech, stále ještě mohly vyšetřovat. Podle něj by kvůli tomu rozhodně mohlo existovat prodloužení promlčecí doby alespoň na 25 let v těch kauzách, které se týkají podobných zločinů.
Co se týče kauzy Mototechny v Českých Budějovicích, opětovným šetřením prý bylo zjištěno, že postup orgánů činných v trestním řízení nebyl vždy zcela v souladu se zákonem. Filip také k tomu naznačil, že na „tom státním zastupitelství“ lidé, kteří nebyli v tomto případu v devadesátých letech potrestáni, „museli někoho mít“. Když se podle něj se stavem věcí smíříme, tak tím zároveň řekneme, že co se nakradlo, to jim zbývá a my jsme všichni za hlupáky. „Ale já za hlupáka být nechci!“ zvolal.
Ministr Pelikán na to uvedl, že jeho úřad nemá v úmyslu promlčecí lhůtu prodlužovat. „I nyní je to marný boj. Uplynutím času se zhoršuje důkazní situace. Problém, který vznikl před dvaceti lety, už nikdo podle mého přesvědčení nenapraví. Je to smutné,“ poznamenal s tím, že dnes vyšetřovat dvacet let staré věci je prostě nesmírně obtížné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová