ParlamentníListy.cz proto zjišťovaly u středočeských politiků, jak se na jejich kandidaturu i usurpování středočeských voleb pro svůj osobní boj dívají.
Miroslav Kalousek totiž minulou neděli zaútočil v televizní Partii na TV Prima Family na Tomio Okamuru, který se rozhodl vést kandidátku svého Úsvitu přímé demokracie ve Středočeském kraji, ačkoliv svou senátorskou bázi má na vzdáleném Zlínsku. Kalousek jízlivě poznamenal, že Okamura všude vykládá, jak jej k přestěhování přiměly tisíce dopisů od občanů, a je prý možné, že to byly tisíce dopisů od lidí ze Zlínska, kteří senátora prosili, aby z jejich obvodu zmizel.
Na to Okamura reagoval na svém Facebooku prohlášením, že jedním z důvodů, proč výzvy kandidovat ve Středočeském kraji vyslyšel, byla touha přímo se postavit Miroslavu Kalouskovi. „Tisíce občanů z celé republiky mě vyzývá, abych kandidoval ve Středočeském kraji proto, abych se postavil přímo čelem v přímém souboji panu Kalouskovi, jehož politiku nesnáší,“ objevilo se na síti těsně po skončení pořadu.
Z voleb ve středních Čechách se tak stal vyhrocený osobní souboj bývalého ministra financí s úspěšným podnikatelem a senátorem. Na názor na tuto personifikaci voleb do souboje dvou výrazných tváří se ParlamentníListy.cz zeptaly středočeských politiků.
Okamura vs. Kalousek. Nevěrohodný proti nevěrohodnému
Podle lídra komunistů Stanislava Grospiče je toto vnímání problémem obou rivalů. „Já vnímám předvolební období jako prostor pro oslovení voličů programem KSČM. Ten může naší zemi a společnost vyvést z krize, do které ji přivedly právě osobní ambice předáků české pravice a pravicových populistů,“ napsal exposlanec KSČM.
„V tomto případě by se dal tento údajný souboj považovat pouze za boj nevěrohodného proti nevěrohodnému. Pan Kalousek je nevěrohodný díky své minulosti a negativnímu působení v pravicových vládách a pan Okamura svou nevěrohodnost prokázal spojenectvím s panem Bártou z VV a svým bezbřehým populismem. Snaží se tak trochu účelovou interpretací podvést voliče. Oba se ve skutečnosti evidentně snaží odvést pozornost od skutečné podstaty a smyslu mimořádných voleb. Ty přece vyvolala politická krize a ekonomické dopady vládnutí pravicové vlády Petra Nečase a Mirka Topolánka, která mimo jiné vznikla díky podpoře Bárty a jeho VV, tedy politické pobočky bezpečnostní agentury ABL,“ uvedl exposlanec a kandidát ČSSD do sněmovny Richard Dolejš.
„Takže tyto volby nebudou soubojem dvou nevěrohodných, ale soubojem mezi pravicí a levicí. Rozhodnou o možnosti návratu neschopné asociální pravicové vlády v obměněné podobě a podporované novými subjekty ala VV, nebo o možnosti nástupu nové středolevicové vlády ČSSD, která by realizovala aktivní hospodářskou proinvestiční politiku směřující k ekonomickému oživení a růstu, což jediná cesta ke zlepšení životní a sociální situace středně a nízkopříjmových skupin občanů, včetně živnostníků,“ dodal Dolejš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík