Řež na hranicích. Podřezávání. Přístupem Maďarů k agresivním uprchlíkům jsem nadšen. To samé očekávám od naší vlády. Ne, je to brutální a surové. Filip, Okamura, Gazdík se vyslovili

17.09.2015 16:03 | Zprávy

ANKETA Maďarsko zvolilo vůči uprchlíkům poměrně důrazný postup. Proti agresivním uprchlíkům razantně zasáhla maďarská policie u města Röszke. Maďarsko zavedlo trestný čin ilegálního přechodu hranic či ničení pohraničních plotů s možným odnětím svobody, plánuje výstavbu plotu na hranicích s Rumunskem a je přísné při udělování azylu.

Řež na hranicích. Podřezávání. Přístupem Maďarů k agresivním uprchlíkům jsem nadšen. To samé očekávám od naší vlády. Ne, je to brutální a surové. Filip, Okamura, Gazdík se vyslovili
Foto: Peter Števkov
Popisek: Maďarská policie a fotbaloví Ultras

Maďarská policie ve středu použila slzný plyn a vodní děla proti stovkám migrantů, kteří pronikli skrz plot z ostnatého drátu na hranici se Srbskem a snažili se dostat do Maďarska. Během několikahodinových potyček běženci na policisty házeli plastové lahve, kameny nebo kovové tyče. Do čela davu se postavilo několik žen, které nad hlavou držely mimina a malé děti, čímž se snažily vzbudit u policistů soucit. Ti však nikoho do Maďarska nevpustili, informovaly agentury AP a ČTK.

Od této chvíle je například trestným činem ilegální překročení hranice i poškození bezpečnostní bariéry na pomezí se Srbskem. Pokud uprchlíci překročí hranice nelegálně, policisté je zadrží a úřady následně vyhostí. Navíc jim hrozí až tříleté vězení. Za převaděčství může být udělen až dvacetiletý nepodmíněný trest. Předseda maďarské vlády také řekl, že pokud uprchlík nepodal žádost o azyl už na území Srbska, bude jeho žádost v Maďarsku okamžitě odmítnuta. „Srbsko totiž považujeme za bezpečnou zemi,“ zdůraznil. Maďaři plánují stavbu dalšího plotu na hranici s Rumunskem.

Pozdě, ale přece

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co říkají přístupu Maďarů k uprchlíkům a zda se tím máme inspirovat, či to odsoudit. Drtivá většina politiků s postupem Maďarska souhlasí.

„Vyjádřil jsem se včera v Událostech komentářích,“ reagoval vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Bělobrádek s odkazem na nepokoje na maďarské hranici uvedl, že ten, kdo porušuje zákony, musí počítat s určitou sankcí.

„Maďarsko je odpovědné za vnější hranice Schengenu, odpovídají tedy i za vstup do prostoru EU. Neznám přesně situaci, ale je důležité, aby policie používala donucovací prostředky vždy podle zákona,“ odpověděl redakci předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…