U příležitosti sedmdesátého výročí ukončení druhé světové války a výročí osvobození Prahy Rudou armádou pořádala Komunistická strana Čech a Moravy pietní shromáždění. Akce se konala u velkého pomníku na čestném pohřebišti rudoarmějců na Olšanských hřbitovech v Praze. Příslušníků sovětské armády při osvobozování Československa padlo téměř 150 tisíc a 400 tisíc jich bylo zraněno.
S hlavním projevem vystoupil předseda KSČM Vojtěch Filip. Zdůraznil, že by bylo lepší si konec nejstrašnějšího válečného konfliktu v dějinách lidstva připomínat devátého, nikoli osmého května, kdy vstoupila v platnost bezpodmínečná kapitulace Německa. I proto, že naše hlavní město bylo osvobozeno až právě devátého.
„Je potřeba zhodnotit jednotlivé historické kroky. Já jsem přesvědčen, že zvláště při 70. výročí porážky nacismu bychom měli upozorňovat na to, že jsou lidé, kteří nejsou ochotni přijímat pravdu, nejsou ochotni se poučit z historických událostí. A možná by bylo vhodné připomenout slova vnuka Winstona Churchilla, který prohlásil u příležitosti 70. výročí osvobození, že právě Rudá armáda na sobě nesla největší tíži boje proti fašismu a těch 25 milionů mrtvých sovětských lidí ukazuje, kdo rozhodl druhou světovou válku,“ sděloval Filip.
Zásluhy Rudé armády na osvobození nelze podle Filipa nijak potlačit nebo zamlčet, ať už se historii snaží překrucovat kdokoli.
„Je třeba na tomto místě poděkovat i jiným vojákům, kteří za Československo i ostatní státy Evropy bojovali proti fašismu. Ať už to byli zahraniční letci ve Velké Británii nebo Francii, je třeba poděkovat partyzánům, kteří pomáhali osvobozovat ČSR svým úporným bojem. Když se podíváte na ty památníky, pochopíte, jak složité to bylo. Nebyla to otázka nějakého vyprávění a utíkání do lesa, ale byl to skutečný krutý boj, který často končil smrtí,“ říkal šéf KSČM před stovkami přítomných.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka