Odebírání dětí norskou sociálkou považuje prezident za únos. „Je to nejodpornější gangsterský čin a já se ptám, co jiného to je, než gangsterismus svého druhu?“ řekl Zeman pro Blesk.cz.
Pomoc české vlády rodině Evy Michalákové, které Barnevernet odebral děti, je podle Zemana nedostatečná a slabá. „Byly tady pokusy posílat protestní nóty a podobně. Tyto pokusy selhaly. Takže musíme přitvrdit,“ uvedl Miloš Zeman. „Zatím vláda pouze nabízí paní Michalákové a teď zřejmě i další mamince právní pomoc, což si myslím, že je nedostatečné,“ míní prezident.
Vláda podle Zemana může protestovat u agentur OSN, navrhovat rezoluce u Rady Evropy. „Pak by se dalo uvažovat ještě o dalším kroku. Odvolat našeho velvyslance v Norsku na konzultace,“ pokračoval Zeman.
Prezident v souvislosti se situací kolem Barnevernetu již vloni nepozval na Hrad na oslavy 28. října norskou velvyslankyni v ČR Siri Ellen Sletner. Takto bude Zeman postupovat i nadále a ještě přitvrdí. „Příště nebude pozvána ani na setkání prezidenta s velvyslanci,“ řekl. „Já jsem vždycky vynikal v podpoře důrazných akcí a nikoli akcí, které nemají příslušný dopad a nikdo si jich ani nevšimne,“ dodal.
Sprosté urážky
ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o tom myslí. Velká část politiků se Zemanem víceméně souhlasí, někteří míní, že měl použít mírnější slovník, někteří naopak soudí, že je třeba přitvrdit. Též se objevily poznámkami, že bez ohledu na to, zda rodiče pochybí či ne, norská sociálka by neměla mít právo české děti „norizovat“, neboť se de facto jedná o únos cizího státního občana a dítě má právo na svou vlast. A i kdyby bylo odebrání oprávněné, mají děti nárok na svou rodinu a existují další rodinní příslušníci, kteří se o ně mohou postarat.
„Mě by opravdu zajímalo, zda si pan prezident myslí, že touto válečnou rétorikou těm nešťastným matkám, které bojují o své děti, pomůže. Myslím si, že v zájmu svého ega jim zhoršuje situaci. Ať si pan prezident představí, jak by se choval on, kdyby podobná dikce zazněla z Norska. Řešení problému je soudní cesta a trpělivé vyjednávání, rozhodně ne vzájemné urážky. Vzájemné urážky vždy možnost řešení oddalují. Ať si pan prezident zkusí uvědomit, zda by změnil názor, kdyby byl z druhé strany sprostě uražen, tak, jako on teď sprostě uráží druhou stranu,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda TOP 09 a poslanec Miroslav Kalousek.
„Jednání české vlády je opravdu bezzubé. Norsko to vidí a proto si dělá, co chce, a neuvažuje o tom, že by s Barnevernetem něco dělalo. Proti jeho praktikám se protestuje napříč Evropou, u nás to bylo o víkendu. Vláda je opět odtržená od reality a není schopna paní Michalákové doopravdy pomoci,“ říká předseda Úsvitu Miroslav Lidinský.
„Naopak, je třeba pomoc našim občanů domoci se spravedlnosti právní cestou a právní pomocí,“ reagoval místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík