Vyzvali politiky, aby ve věci přijímání uprchlíků zohledňovali „skutečné potřeby a možnosti“, a ne „vrtkavé nálady veřejného mínění“. Všem, kdo v Evropě hledají útočiště, by dle nich mělo být zajištěno bezpečí a důstojné zacházení bez ohledu na etnickou či náboženskou identitu.
- Petice akademiků ZDE
Politici, neposlouchejte xenofobní národ, vyzývají akademici
„Jsme znepokojeni prudkým nárůstem xenofobních nálad ve společnosti a aktivitou extremistických skupin, které nemají dostatečnou protiváhu... Vadí nám, že politici a média, místo toho, aby prokázali charakter a zodpovědnost, často mlčí a dávají tak šíření strachu a nenávisti prostor, a mnohdy se ho dokonce aktivně účastní v honbě za sledovaností či popularitou... Mnozí politici i média užívají rétoriku strachu z cizinců a lhostejnosti k jejich utrpení, dříve považovanou za extrémní a nepřijatelnou...Vyzýváme vás (míněno politiky), abyste ve věci přijímání uprchlíků zohledňovali skutečné potřeby a možnosti, ne vrtkavé nálady veřejného mínění. Všem, kdo v Evropě hledají útočiště, by mělo být zajištěno bezpečí a důstojné zacházení. Ti skutečně potřební musí být přijímáni a integrováni na základě individuálního a spravedlivého výběrového procesu, aniž by je předem diskvalifikovala jejich etnická či náboženská identita,“ píše se mimo jiné v prohlášení.
ParlamentníListy.cz se zeptaly politiků, co si o iniciativě akademiků myslí. Velká část politiků s iniciativou akademiků více či méně nesouhlasí. Často se ozýval názor, že by si vědci a akademici, kteří výzvu podepsali, měli vzít uprchlíky k sobě domů, aby prokázali, že to myslí vážně a ne na účet někoho jiného.
Máme se postarat o 10 milionů uprchlíků? Ať jdou akademici příkladem a vezmou si je domů
„Já se neřídím podle veřejného mínění, vyjadřuji se podle svého názoru. Takže pokud bude v Evropě hledat útočiště 10 milionů uprchlíků, tak se má Evropa o ně postarat? Rozumím tomu, že se máme postarat o lidi v ohrožení života, ale kdo stanoví, kolik jich má být? Proč se o ně nepostaráme tam, kde se narodili a žili doposud? Světové velmoci mají vyřešit problémy v zemích, ze kterých uprchlíci odcházejí, a Evropa to má iniciovat. Ale Evropa nedělá nic a vymyslela jen nesmyslné kvóty. Některé evropské státy mají samy problémy se zadlužeností a přebujelým sociálním systémem,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík