„Jsme suverénní země a odmítáme diktát většiny. Měli jsme se dohodnout na zasedání předsedů vlád a hlav států. Slovensko má právo říct, že s něčím nesouhlasí,“ prohlásil podle zpravodajského serveru HNonline Robert Fico.
„Nepřesvědčili nás argumenty, náš názor přehlasovali většinou. Nebudeme tento závazný akt implementovat,“ doplnil slovenský premiér. Šéf slovenské vlády už minulé úterý večer oznámil, že jeho země novou povinnost odmítne plnit, i kdyby to mělo znamenat, že Brusel proti Slovensku zahájí takzvané řízení o neplnění povinností – anglicky „infringement“. Česká vláda Bohuslava Sobotky před kvótami nakonec kapitulovala.
„Víte, že jsem ocenil slovenského premiéra Fica, který řekl: ‚Pokud budu premiérem, nebude na území Slovenska jediný nelegální imigrant.‘ Skoro bych si přál, aby podobné stanovisko měli i čeští politici,“ řekl Zeman na setkání s občany ve Vyšních Lhotách.
Zeman pak hovořil s Ficem. „Prezident republiky Miloš Zeman v pátek dne 25. září 2015 telefonicky hovořil s předsedou vlády Slovenské republiky Robertem Ficem a v souvislosti s odmítavým postojem k uprchlickým kvótám mu blahopřál k odvaze a statečnosti. Prezident republiky vyslovil předsedovi vlády Slovenské republiky svou osobní podporu,“ informoval tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.
Robert Fico i Miloš Zeman v minulosti zastávali výrazně prounijní postoje. Tohle je snad poučilo
ParlamentníListy.cz se zeptaly politiků, co si o prohlášeních Miloše Zemana a Roberta Fica myslí a zda s nimi souhlasí. Ačkoli česká vláda se slovy premiéra Sobotky a ministra Andreje Babiše odmítla připojit k žalobě ve věci kvót a přijala rozhodnutí Bruselu, někteří politici koalice podporují postoj prezidenta Zemana a premiéra Fica, tedy nerespektovat povinné kvóty a podat žalobu na Brusel. V souvislosti s premiérem Sobotkou padla i slova jako zbabělost či mnichovská zrada.
Předseda ANO a ministr financí Andrej Babiš na dotaz neodpověděl. Ani vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
„Pro tu žalobu k Soudnímu dvoru EU bych byl za dvou podmínek. Zaprvé v případě, pokud by aspoň někteří experti na evropské právo konstatovali, že je naděje na úspěch. A zadruhé pokud by se podařilo vytvořiit v tomto koalici aspoň těch čtyř zemí, které se odmítly podřídit kvótám, to znamená Rumunsko, Maďarsko, Slovensko, Česko. Pokud by ale právníci konstatovali, že žaloba by byla plácnutím do vody bez naděje na úspěch a pokud bychom v tom zůstali sami, tak si myslím, že by to dobrá cesta nebyla. Jsou zde rizika v dopadech v ekonomické oblasti či v jiných opatřeních ze strany Unie. Ty nelze vyloučit. Kvóty nás poškozují, ale pak by nás poškodila i reakce EU,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík