„Jsem přesvědčená, že kdyby lidé věděli, to, co vědí dnes, zahodili by klíče do Vltavy a šli by domů," říká komunistická senátorka Marta Bayerová pro ParlamentníListy.cz. Je přesvědčena, že dnes je to nesvobodnější, než to bylo dřív.
„Samozřejmě, pominu-li otevření hranic a podnikání,“ dodává. Připomíná, že i v jejím Jihomoravském kraji hodně podnikatelů přestalo s podnikáním. „Stát se rozhodně nestará o podnikatele, jak by měl,“ zlobí se senátorka. Podle ní je spousta lidí rozčarovaných, kteří si tu svobodu takto nepředstavovali.
Ani to cestování není pro všechny
To cestování, jak říká, je také jen pro někoho. Marta Bayerová připomněla, že po roce 1989 nastal boom. „Bylo to pochopitelné a tehdy byly vlaky i autobusy do Rakouska, které máme přes hranici napěchované k prasknutí. Teď tu máme vlak přímo do Vídně a kolikrát jede téměř prázdný,“ dodává senátorka.
„V lidech se tehdy podporovala myšlenka, že v té nastalé svobodě si každý může dělat, co chce, ale ono to tak není,“ říká senátorka. Celkový vývoj vidí v nedobrém směru. „Navíc se stačí podívat po Evropě, kde je jedna demonstrace za demonstrací. Ani u nás to za stávajících podmínek nemůže zůstat bez odezvy,“ dodává. „Naše vláda by se opravdu měla nad sebou zamyslet. Ale to bych asi chtěla moc,“ směje se senátorka.
Havel byl kultovní osobnost, a jak to s ním doopravdy bylo, se už asi nedozvíme
Marta Bayerová se svěřuje i s tím, jak jí na ulici, po cestě do práce, oslovují lidé, které osobně vůbec nezná a nabádají ji, „aby s tím konečně už něco udělali“.
„Já bych moc ráda, ale v těchto věcech má hlavní slovo sněmovna. Tak jim alespoň vysvětluji, že musejí oni přijít k volbám, aby politici, které si zvolí, mohli něco změnit,“ vysvětluje senátorka.
Z Václava Havla se podle Bayerové stala tehdy v podstatě kultovní osobnost. „Mně osobně vadil i způsob jeho vystupování, když tvrdil, že nic v restitucích nechce, a pak víme, jak to dopadlo, nelíbilo se mi, jak zlikvidoval český zbrojní průmysl, v podstatě ve prospěch zahraniční konkurence, a podobné kroky, které se nakonec obrátily proti nám,“ říká Bayerová. Spojení s Německem je podle ní v případě Václava Havla také „pofidérní“. „Nikdo pořádně neví, jak to tam bylo a nebylo,“ dodává.
Sociální karty jsou pod lidskou důstojnost
Věci jako sKarty jsou podle senátorky jen dalším zklamáním pro lidi. „Člověk už je traumatizovaný tím, že přišel o práci, a měl by navíc v každém obchodě předkládat důkaz o tom, že je sociálně slabý. To je přece pod lidskou důstojnost,“ zlobí se senátorka. Připomněla, že právě Havel sliboval lidem, že nikdo nebude bez práce. Jak dodává, naneštěstí se zlikvidovalo i všechno to dobré, co lidé měli. „Jesle, mateřské školky, kolik bylo zlikvidováno českých podniků špatnou privatizací, některé jsou už zbourané, a kolik lidí tím zůstalo bez práce. Je to smutný výčet a je to jen zlomek,“ říká senátorka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká