"Vypadá to, že je klid. Je to i tím, že všichni tři organizátoři rezignovali na své funkce," popisuje současnou situaci ve straně Dienstbier. Dopad jejich rozhodnutí také může vyeskalovat na nedělním stranickém sjezdu, který by mohl oficiálně ukončit vleklou krizi. "Krize byla spíše v rámci osobních ambicí. Ještě ale máme nedělní ústřední výbor, který by mohl krizi ukončit," dodává. Podle Dienstbiera je ale i tak reálná šance na sestavení stabilní vlády, která bude schopná něco prosadit.
"V každé politické straně jsou lidé, kteří se nějakým způsobem střetávají. Je to někdy i užitečné - pokud reprezentují odlišné vize. Ale nesmí prosazovat vlastní ambice," dodává. Prostor k diskuzi je podle senátora ve straně velký a nikdo nikomu nebrání ve stranické diskuzi. "Je to naprostý nesmysl," ohradil se tak proti slovům Jeronýma Tejce, který označil stranickou diskuzi za neexistující.
Lháři a oběti
"Stranická diskuze vždy byla a vždy bude. To, co řekl například Jeroným Tejc, je velmi nevěrohodné, když odejdou v momentě, kdy se proti nim obrátila celá stranická základna. Je nedůstojné, aby jako lháři ze sebe dělali oběti," dodává. Všcihni tři se totiž odvolávali jak na špatný výsledek voleb, tak na špatné podmínky, které ve straně vládnou. I za to ale podle Dienstbiera může trojice rebelů.
"Od srpnového ústředního výboru a 'akcí' této trojice se denně na předních stranách novin i v televizi přetřásalo, kdo bude tím premiérem v případě vyhraných voleb," poukazuje na pokus o rozklad strany dávno před volbami. "Proto bylo podle mě pokrytecké dopředu naplánované hlasování na předsednictvu," dodává.
Babiš a restituce
Dienstbier se trochu obává spolupráce s KDU-ČSL, se kterou sdílí jedno významné jablko sváru - církevní restituce. S ANO se nemusí shodnout na otázkách týkajících se daní a financí. "Jednání s lidovci a ANO nebudou vůbec jednoduchá. Ale je to jediná možnost, jak sestavit vládu. Bude potřeba určitě nějaký kompromis. Ale i tento krok se musí schválit na sjezdu," dodává. "My samozřejmě budeme jako vítězové usilovat o post předsedy vlády. Nechci ale v tuto chvíli říkat, jaká bude debata," říká opatrně Dienstbier, který zastává pozici stínového ministra spravedlnosti.
Na otázky ohledně minulosti miliardáře a předsedy ANO Andreje Babiše odpovídal Dienstbier neochotně. Hlavní podle něj je sestavení funkční vlády. "Nebudu se vyjadřovat ke konkrétním osobám, ale my musíme respektovat, že tady nění žádná jiná varitanta, jak sestavit vládu," má jasno Dienstbier. "Je to vůle voličů, kteří si tak zvolili. Tato infomace o minulosti Andreje Babiše byla dostupná i před volbami," dodává Dienstbier.
Partnerství je hlavní
Sociální demokraté se také podle jeho slov nebudou dopředu vzdávat znovuotevření tématu problematických církevních restitucí. "Budeme muset jednat o všem, co do jednání vnese jakákoliv strana," říká s tím, že je mu jasné, že například pro KDU-ČSL jsou restituce uzavřené téma. "Pro nás to téma je, máme-li být partnery, tak se musíme bavit o všech tématech," dodává na závěr Dienstbier.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ane