Foldyna stírá novináře: Chtěl jste, aby Zeman jen kejval. Nedočkáte se

21.05.2013 9:58 | Zprávy

Redaktor časopisu Respekt Erik Tabery vyjádřil názor, že prezident Miloš Zeman svým nesouhlasným postojem se jmenováním Putny profesorem vyslal signál o tom, že kdo není s ním, je proti němu. Zároveň vyzval čtenáře, že je třeba proti takovému postoji zakročit. ParlamentníListy.cz se proto dotázaly senátorky a poslance ČSSD, aby se podělili se čtenáři o svůj postoj k takto formulované výzvě k odporu proti prezidentovi.

Foldyna stírá novináře: Chtěl jste, aby Zeman jen kejval. Nedočkáte se
Foto: Hans Štembera
Popisek: Havlova knihovna hostila debatu šéfredaktorů Erika Taberyho a Jakuba Patočky na téma jak očistit demokracii. Plno bylo, rozhřešení nepřišlo

"V sobotu jsem byla v Komárově, kde jsme řešili nějaké pracovní věci a sešla jsem se se starostou, místostarostou a s dalšími lidmi, s nimiž jsem se viděla většinou poprvé v životě,“ říká senátorka za ČSSD Milada Emmerová, která je „civilním“ povoláním lékařka. Jak říká, došlo také na otázku jmenování či nejmenování profesorem docenta Putny. Přesto, že se před tím s většinou lidí neznala, zaznívala z jejich úst jednoznačná stanoviska, že veřejný činitel, jakým by byl po jmenování profesor Putna, by neměl být nápadný ničím kontroverzním.

Člověk veřejně činný kontroverzními výstřelky poškozuje udělenou hodnost i celý stav

„Vždyť si to srovnejte, když se běžný občan 'nachmelí', byť správným alkoholem podle všech pravidel, zaregistruje to nejspíš nejbližší okolí, ale jinak to lidi nezajímá. Jakmile ale jde o veřejného činitele, je to věc docela jiná, protože by, zejména jako pedagog, měl být ve všem vzorový, o čemž mám v tomto případě pochybnosti,“ míní senátorka. Navíc se to prý netýká jen alkoholu, ale i jiných nepřístojností, které řadovému občanu projdou, nikoli však známým osobnostem. „A jestliže popovým hvězdám může taková 'publicita' dokonce prospět, politik či člověk jinak veřejně činný, například s hodností profesora, poškozuje nejen sebe, ale i stav a hodnost, která mu byla udělena,“ říká Milada Emmerová.

Jak dodala, osobně proti homosexuálům nic nemá. „Vědomě jsem si vybrala jednoho z nich jako spolupracovníka, protože měl skvělé profesní předpoklady pro práci vrchní sestry, tedy bratra, abych byla přesná,“ říká senátorka. Navíc si prý byla naprosto jista, že žádné z těch sester na oddělení nebude nadržovat. Být profesorem je ale podle ní něco docela jiného, protože „je to práce s mladými lidmi, kteří si svůj vzor často teprve vědomě formují“.

Pedagog, profesor, by neměl mít výrazný handicap v tradičních hodnotách

„Není to v žádném případě zaujatost, protože jsem hlasovala pro registrované partnerství. Možná i proto, že jsem znala toho svého spolupracovníka, který fungoval naprosto skvěle,“ vzpomíná Emmerová. „Pokud jde ale o profesora, tedy člověka, který má někoho něčemu učit, neměl by mít tento handicap. Za prvé je vydíratelný, a za druhé to není dobrý vzor, zejména pro mládež,“ říká senátorka.

„Přesto, že jsem o registrovaném partnerství hlasovala bez problému, jsem pro heterosexuální sňatky a vztahy, aby tyto měly děti, protože právě taková rodina je základem společnosti,“ připomíná senátorka. Nelíbí se jí, že pan docent homosexualitu tolik deklaruje. „Když jsem navíc viděla záběry z minulého roku, kde je pan docent s transparentem, s podle mne naprosto nevhodným nápisem (Katolické buzny zdraví Bátoru – pozn. red.), identifikoval se podle mne naprosto nevkusným způsobem,“ připomněla Emmerová. Jak dodala, „ať si v soukromí ti lidé dělají, co chtějí, ale chce-li být profesorem, tak by to propagovat podle mne rozhodně neměl“.

Emmerová připomněla také video z časů před prezidentskou volbou: „Proč nemá Zeman Putnu rád“, kde se Putna – Putin staví za Miloše Zemana. „Myslím, že se Miloš Zeman hravě dokáže přenést přes osobní postoj. Myslím, že v tomto případě jde spíše o ten nevkus a říkám i drzost, si takovou věc vůči české i ruské osobnosti dovolit. Chápu proto rozpaky prezidenta Zemana s podpisem pod jmenování profesorem tohoto člověka,“ říká senátorka Emmerová.

Tvrzení o opilosti Zemana jsou dojmologie. Dal mu někdo snad dýchnout do balónku?

V této souvislosti se ParlamentníListy.cz zeptaly doktorky Emmerové, co ona soudí o tvrzeních, že byl Miloš Zeman na otevírání komnaty s korunovačními klenoty opilý. „A dokázal to někdo?" ptá se senátorka. Připomněla, že za podobný výrok vůči Miroslavu Kalouskovi byla Davidu Rathovi vyměřena pokuta, protože ministr Miroslav Kalousek na alkohol testován nebyl, a tudíž mu to nemohlo být prokázáno. „Jsem lékařka, a už proto bych si podobnou věc tvrdit nedovolila, protože existuje řada vcelku běžných onemocnění, které podobné příznaky mají,“ konstatuje Emmerová. „Nebo snad dal někdo Zemanovi dýchnout do balónku?“ ptá se Emmerová. „Takže je to opět dojmologie, jsou to řeči, za něž byl třeba David Rath potrestán,“ znovu připomíná senátorka.

Milada Emmerová zkritizovala také prezidentovy úředníky. „Když viděli, že panu prezidentovi není dobře, měli okamžitě volat lékaře. Navíc nechápu, proč bylo zvoleno takové pořadí, protože stát tak dlouhou dobu by pro oslabeného člověka bylo podstatně lépe snesitelné ráno než v podvečer, po celém dnu,“ říká Emmerová, a podotýká, že její názor je jak odborný, lékařský, tak ale i politický. „Osobně vnímám jednoznačné pochybení prezidentova okolí, které jeho zdravotní stav naprosto podcenilo,“ dodává senátorka Emmerová.

Tabery by chtěl prezidenta v roli kejvače. Zeman prostě takový nebude

Žijeme v době, kdy podle mého prezident nemusí podepsat vše, co je mu podsunuto, a v soukromém listu si pan Tabery také může říkat, co chce, konstatuje poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna. Dodal však, že „zřejmě si pan Tabery představuje roli prezidenta jako ‚kejvače’, který musí podepsat vše, co je mu řečeno,“ míní Foldyna. Podle něj Tabery i ostatní jemu podobní novináři musejí vzít na vědomí, že Miloš Zeman není člověk, který bude kývat na všechno. „To si pan Tabery a jemu podobní budou muset uvědomit,“ dodává Foldyna.

„A kde bude konec podobným výzvám? Zvolili jsme si Miloše Zemana, a protože se některým médiím nelíbí, tak ho svrhneme, pak se jim znelíbí někdo jiný a budou také vyzývat k jeho svržení?“ ptá se Foldyna. „To je mi podivně mediální demokracie,“ konstatuje poslanec. Podle něj je to spíše důkazem toho, jak se nůžky ve společnosti rozevírají. „A jednou pak zase někdo bude chtít zacvičit s Taberyma? No, to bychom se v důsledku toho všeho dostali na pořádně šikmou plochu," uvádí příměr poslanec.

Manipulací médii začíná nástup totality

„Četl jsem teď Keegenovu knihu Hitlerovy deníky o době nástupu nacismu. A když to srovnávám, například onu mediální propagandu, možná stojí za úvahu zamyslet se, zda se kolem nás nedějí stejné, nebo alespoň podobné věci. Všichni víme, kam mediální propaganda Německo přivedla,“ varuje Foldyna. „Je to už dobře známý proces, kdy se manipulací s médii dostává totalita k moci,“ dodává.

Pokud jde o prezidentovu povinnost podepsat/nepodepsat Putnovu profesuru, je Jaroslav Foldyna přesvědčen, že zákon Miloši Zemanovi nepřikazuje, že tak musí nebo nemusí učinit. „V zákoně stojí slovo 'podepisuje', což pro mne osobně znamená, že to sice podepsat může, ale nemusí,“ konstatuje poslanec. Když se to prý panu docentu Putnovi či Taberymu nelíbí, mají, jak říkal i pan prezident, možnost se obrátit na soud, který nakonec rozhodne. „Oni budou muset vysvětlit, proč žalují prezidenta republiky a on vysvětlí, proč to nepodepsal,“ říká pro ParlamentníListy.cz Jaroslav Foldyna.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

7:09 „Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

Nově zvolený senátor Robert Šlachta v horní komoře českého parlamentu vstoupil do senátorského klubu…