Havel na počátku sliboval zachování socialismu, připomínají dnes komunisté

17.11.2012 9:50 | Zprávy

Uplynulo 23 let od chvíle, kdy občané tehdejšího Československa dali 17. listopadu najevo, že jim stávající komunistický režim už nevyhovuje, a že chtějí změnu. Po letech zde máme opět demonstrace. Přáli si lidé vývoj, který tato země zažívá?

Havel na počátku sliboval zachování socialismu, připomínají dnes komunisté
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý prezident ČR Václav Havel

Opět chtějí lidé změnu, ale tentokrát rostou preference KSČM. Jak vlastně vnímají sami komunisté období od 17. listopadu 1989, chtěly vědět ParlamentníListy.cz. Oslovily proto dva naše komunistické zákonodárce – poslankyni Zuzku Bebarovou-Rujbrovou a poslance Stanislava Grospiče.

Takový vývoj si lidé nepřáli

„Jsem přesvědčen, že si lidé před třiadvaceti lety takový vývoj ani nepředstavovali, ani nepřáli,“ řekl pro ParlamentníListy.cz středočeský komunistický poslanec Stanislav Grospič. Jak říká, tehdy vyšli lidé do ulic, protože nesouhlasili s některými věcmi, jak z ekonomického rozměru, tak s věcmi, které jim tehdy připadaly v té době zkostnatělé, nepružné. Počítali prý ale s tím, že bude zachovaný socialismus, sociální systém. „Dnes jsme se ale dostali na absolutní protipól, kdy dochází k devastaci základních lidských hodnot a lidské důstojnosti. „Ta svoboda, která byla tehdy lidem předkládána, dostává vlivem zejména této vládní garnitury obrovské trhliny,“ dodává Grospič.

Svoboda je podle Stanislava Grospiče definovaná ekonomickou svobodou. Vytvoří-li ale někdo politickou svobodu a nedá lidem ekonomickou jistotu reálně naplňované životní úrovně, předurčuje podle něj společnost k ekonomické podvázanosti.

Havel mluvil zpočátku o socialismu, výsledkem je devastace hodnot

Když prý vezmeme v úvahu ten dnešní systém hypoték, bank, dluhů splátek, tak to lidi vlastně determinuje, podvazuje na celý život a upírá jim tím i politickou svobodu. „Říká jim – ano, můžete si říkat, co chcete, ale budete-li se spurně chovat, budete se dostávat stále hlouběji do ekonomické závislosti. Ale nebudete-li dělat problémy, budete moct ty půjčky splácet a zajišťovat si relativní životní úroveň. A to si myslím, že je velká devastace morálních hodnot dneška,“ je přesvědčen poslanec Grospič.

K osobě Václava Havla se Stanislav Grospič vyjadřovat nechce, protože už je, jak říká, minulostí. Jen připomněl, že právě Václav Havel říkal lidem, že nemusejí mít obavy, že bude zachován sociální systém. Dokonce, jak říká, na počátku hovořil Havel o socialismu, ale pak byl ten, který jako prezident České republiky připustil tuto velkou devastaci.

„Nabízí se otázka, zda o tom věděl, a já myslím, že o tom věděl, věděl, jaký ekonomický kontext bude následovat. Možná si jen neuměl představit tak obrovský sociální propad,“ konstatoval Grospič. Připomněl, že se tehdejší události odehrávaly za vysoké ekonomické konjunktury a vypadalo to, že problémy jsou minulostí, zatímco nyní to vypadá, že je svět na pokraji války, a že se propadá do beznaděje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

7:09 „Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

Nově zvolený senátor Robert Šlachta v horní komoře českého parlamentu vstoupil do senátorského klubu…