„Oni se zbláznili, to je cesta do pekel,“ kritizuje snahu o další regulaci hrozící z Bruselu senátor za ODS Jaroslav Kubera. Evropský parlament si podle něj koleduje o nenávist i tak agilních nekuřáků, jako je jeho manželka, která prý nechápe, proč v Evropě chtějí zakázat jediné voňavé cigarety.
Kdyby tabákové firmy nezískaly děti, neměly by brzy komu prodávat
Naopak předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková tuto snahu vítá jako velmi účinnou regulaci. „Že to má smyl, poznáte už jen z toho, že proti tomuto návrhu protestují tabákové firmy,“ konstatovala lékařka. Zakázat cigarety s mentolovou příchutí je účinné z mnoha důvodů. „Jednak jsou to cigarety atraktivní pro mladé, protože právě ti mají rádi mentovolou chuť,“ vysvětlila ParlamentnímListům.cz. „Dospělí kouřit nezačnou, vyrábíte-li cigarety, musíte dostat do závislosti zákazníky, než dostanou rozum. Devět z deseti kuřáků si zapálí před osmnáctým rokem, proto tabákový průmysl musí cílit reklamu na mladé lidi. Kdyby nezískali děti, nemají brzy komu prodávat,“ uvedla. I když Eva Králíková připustila, že v Česku se prodají jen čtyři procenta mentolových cigaret, jejich prodej stále stoupá.
Mentolky jsou škodlivější než cigarety bez příchuti
Podle odborníků je kouření mentolek škodlivější pro zdraví kuřáků než kouření cigaret bez příchuti. „Mentol totiž dráždí chladové receptory v krku, takže máte pocit, že vdechujete chladný, čistý vzduch, i když je to naprostý opak. Tím pádem vdechnete snáze a hlouběji a dostanete větší dávku chemikálií, navíc mentol negativně ovlivňuje vlastnosti některých látek, takže jsou mentolové cigarety jedovatější,“ upozornila Králíková na pádné důvody, které vedou ke snahám zakázat právě tento druh cigaret. Tenké cigarety slim jsou podle předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku díky atraktivnímu balení i marketingu zaměřenému na mladé dívky nebezpečné tím, že vytvářejí dojem, že když jsou tenké, jsou méně škodlivé, a že když je dívky budou kouřit, budou štíhlé. „To je důvod, proč po tom sahají. Naprostá většina českých dívek má nějakou nadváhu,“ poukazuje na reklamní tah, který zabírá.
Zákaz povede ke snížení prodeje, ztrátě pracovních míst a daňových příjmů
Tabákové firmy včetně společnosti Philip Morris v České republice i další zájmové skupiny proti návrhu ostře vystupují s argumentem, že zákaz povede ke snížení prodeje cigaret, a tím ke ztrátě pracovních míst a daňových příjmů. Jen v Česku se totiž na daních z cigaret vybere skoro 60 miliard korun ročně, což není v situaci, kdy se peněz státu stále nedostává, nijak zanedbatelné. Doktorka Králíková tuto argumentaci ale odmítá. „Kdyby se zvedla cena cigaret, stát by mohl vybrat do státního rozpočtu stejně nebo i více, i kdyby se jejich prodej snížil,“ uvedla. Reálná cena cigaret je podle ní zhruba poloviční oproti ceně před dvaceti lety. „Za průměrný plat si dnes koupíte dvojnásobný počet krabiček. Když se zvýší cena krabičky třeba na dvacet euro, i kdyby klesla spotřeba, stát by za méně prodaných cigaret vybral do státní kasy víc,“ poznamenala, a to je podle lékařky důležitý argument. I když nejpádnějším důvodem je samozřejmě fakt, že snížení prodeje tabáku by vedlo k záchraně životů, zdraví a úsporám ve zdravotnictví. Na následky kouření zemře v Česku každý rok 18 tisíc lidí, nejčastěji na rakovinu a infarkt.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová