„V prvním kole jsem to očekával, v druhém se přiznám, že jsem to nečekal, řekl novinářům Jiří Čunek. Údajně prý měl dostat v prvním kole za vyučenou, takže neměl projít, v druhém ale, dle dohody, prý jako místopředseda projít měl. „Nevím, proč se tak nestalo, do hlav senátorek a senátorů nevidím,“ dodal.
Ve dvou kolech volby neprošel, o třetím kole není rozhodnuto
Čunek by si prý jiné místo než vedle Wagnerové nevybral
Na všetečný dotaz, jak se senátorovi sedí vedle Elišky Wagnerové, která i kvůli němu z KOD odešla, se Jiří Čunek usmál. „Kdyby to záleželo na mně, a to místo jsem si mohl vybrat sám, jiné bych si nevybral,“ řekl senátor. „Věřte, že je to pro mne to nejlepší místo. Za tu hodinu, co jsem vedle ní seděl, mě ani jednou nepokousala a ani nic jiného dramatického se nestalo,“ konstatoval Čunek. Pevně prý věří, že se to dá vydržet.
„Já jsem se navíc vůči paní senátorce nikdy nevymezil, to se vymezila ona,“ řekl senátor na adresu Elišky Wagnerové.
Někomu se nemusí líbit, že v politice nekšeftují
Podle některých oranžových senátorů nepodpořila ČSSD Čunka proto, že chyběl často při hlasováních nebo na výborech. „Já takovou námitku neslyšel nikdy. Slyšel jsem jinou,“ řekl Jiří Čunek. Jak dodal, jeho údajnou překážkou bylo jeho chování na ustavujícím zasedání Zlínského kraje, kde koaliční dohodu podepsali komunisté se sociálními demokraty. „Údajně mé chování k nim nebylo dostatečně vstřícné,“ řekl lidovecký senátor. Dodal, že jiný důvod nezná.
„Celý zmar současné politické scény je o ústupcích, dohodách „něco za něco“ a já jsem se těchto kšeftů nikdy nezúčastňoval, protože si myslím, že jsou pro politiku záhubné,“ řekl Čunek. Je-li prý něco špatně, tak to vždy komentuje. „A to, že se někomu nelíbí, že nejsem takový ten konsensuální člověk, který nic neřekne, na všechny se jenom usmívá, holt takový jsem a takový zůstanu,“ dodal.
Za nespravedlnost své nezvolení Jiří Čunek nepovažuje. „Beru to spíše jako nespravedlnost vůči voličům. Rád nejsem, ale zklamání by bylo příliš silné slovo,“ konstatoval Čunek.
ČSSD prý dopředu Čunkovu prohru neavizovala
K podobnému případu už jednou došlo, kdy nebyl zvolen senátor Jan Ruml z US-DEU po rozpadu ODS. „Byl bych raději, kdyby byla volba dokončená a vedení Senátu by bylo úplné,“ řekl novinářům předseda Senátu Milan Štěch. Je to ale podle něj odpovědnost senátorského klubu KOD, který Jiřího Čunka nominoval.
Milan Štěch dále řekl, že příští volba posledního čtvrtého místopředsedy proběhne na schůzi Senátu 5. prosince, kdy jak řekl, předpokládá i nominaci jiného kandidáta. Milan Štěch ovšem popřel, že by nezvolení Jiřího Čunka ČSSD dopředu avizovala. „Musel vědět, že polemika byla už na zasedání toho jejich (KOD) klubu. Reakce kolegyně Wagnerové byla velmi výrazná, až neobvyklá,“ konstatoval. Také hlas veřejnosti byl prý velmi rozporuplný. „Maily, které přicházely nám, dostávali i oni, protože my je posíláme všem senátorům,“ dodal Štěch.
Ve třech to zatím zvládneme, tvrdí Štěch
Se staronovými místopředsedy ve složení dvou sociálních demokratů Aleny Gajdůškové a Zdenka Škromacha a třetího Přemysla Sobotky z ODS, je předseda Štěch spokojen. „Zatím to ve třech zvládneme,“ dodal.
Zároveň Milan Štěch připomněl, že vedení Senátu nemá na starosti jen schůze, jak by se mohl někdo domnívat. „Je tu řada společenských povinností, které vedení Senátu musí plnit. Ať už jsou to prý občanské, společenské či státní akce, nebo jednání se zastupitelskými úřady různých zemí.
Čunkovo zastupování Senátu by prý mohlo vyvolat smíšené pocity
V této souvislosti Štěch dodal, že kdyby prý Jiří Čunek zastupoval Senát, „mohlo by to u některých lidí vyvolávat smíšené pocity“. „Byl bych rád, kdyby v čele Senátu byli lidé, které nebude nikdo zpochybňovat, a kteří budou získávat přirozený respekt u širšího občanského spektra,“ řekl Milan Štěch. Dodal ale, že je pochopitelné, že nejde takový respekt získat u všech. „V demokracii je to běžné, ale musí mít poměrně silnou skupinu lidí, kteří ho budou respektovat,“ řekl Milan Štěch na závěr.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká