Projektový vedoucí TIC Stanislav Beránek ČTK řekl, že výroční zprávy a vyúčtování jsou na webu, v případě dalších požadavků lze vše doložit.
Bárto, Kocourku, odstupte. Svobodo, Vy ne
Čtenář ParlamentníchListů.cz v mailu do redakce nyní upozornil na další možnou zajímavou souvislost. Že totiž Transparency International ČR možná neměří všem politikům stejným metrem.
Například Víta Bártu vyzvala k rezignaci ještě před tím, než byl obviněn. Podobně i exministra Martina Kocourka. Radim Bureš z TIC uvedl, že má pro politiky platit presumpce viny, což platí i pro Pavla Drobila a Alexandra Vondru. Ti též obviněni nebyli.
V případě primátora Bohuslava Svobody a Rady hlavního města Prahy, která byla obviněna kvůli kauze OpenCard tak neučinila. Radim Bureš z TIC k obvinění uvedl, že v žádném případě by nepožadoval rezignaci rady.
Reflex upozornil, že Svoboda a tehdejší generální ředitel Vladimír Lich zadali u Transparency International a poradenské firmy KPMG sérii auditů hospodaření Dopravního podniku. Již dříve Svoboda vyjadřoval přání na užší spolupráci s Transparency International ČR.
Transparence v Dopravním podniku
Jak již dříve informovaly ParlamentníListy.cz, prověrkou v Dopravním podniku byl pověřen Václav Láska z Transparency International ČR (zakladatel společnosti). Ten uzavřel 20. dubna loňského roku smlouvu s Hlavním městem Praha na služby právního posouzení smluv, smluvních vztahů a smluvních plnění (s akcentem na posouzení možné trestně právní odpovědnosti konkrétních osob) mezi Dopravním podnikem a dalšími subjekty.
Přitom informace z Láskova šetření měli právo získat pouze primátor Bohuslav Svoboda, ředitelka odboru „Kanceláře primátora“ Magistrátu hlavního města Prahy Martina Děvěrová a primátorův asistent Marek Hanč.
V půlce května pak rozhodl tehdejší generální ředitel Vladimír Lich, že prověrka bude prováděna Stanislavem Beránkem, Václavem Láskou, Milanem Štičkou, Miroslavem Leixnerem a Jiřím Fialou, z nichž někteří působí v Transparency International ČR.
Kdo je sponzor a kdo není ve fanklubu
Když 17. srpna probíhala policejní prohlídka v Dopravním podniku, byl opět přítomen zástupce TI ČR. Konkrétně Stanislav Beránek (projektový vedoucí TIC). A také Jiří Fiala. Proti přítomnosti obou vznesla námitku generální ředitelka společnosti Magdalena Češková s tím, že Dopravnímu podniku nebyl vysvětlen důvod jejich přítomnosti a zároveň nejsou příslušníky Policie České republiky.
Senátora Tomia Okamuru takové rozdílné jednání TIC nepřekvapuje. „To je přece standardní postup Transparency International – obviňovat ty, co nepatří do fanklubu, a ke sponzorům Transparency International,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz senátor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík