Petr Pithart se obává: Fischer by v těžké chvíli neobstál

12.01.2013 6:45 | Zprávy

Český prezident by měl být v celém světě české Ústavy absolutní suverén, ale celá řada prezidentských kandidátů ve znalostech Ústavy plave, kritizuje úroveň prezidentských kandidátů v této otázce někdejší český premiér, dlouholetý senátor, filozof, historik a právník Petr Pithart.

Petr Pithart se obává: Fischer by v těžké chvíli neobstál
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda Senátu Petr Pithart

„V nabídce uchazečů o Pražský hrad mi chybí víc lidí s humanitním vzděláním, kteří by měli vztah i k české historii,“ řekl ParlamentnímListům.cz v den historické první volby české hlavy státu občany. Petr Pithart naráží na fakt, že v televizních diskusích prezidentských kandidátů před přímou volbou mnozí prokázali neznalost Ústavy, a to nejen političtí nováčci jako Vladimír Franz, ale i ostřílení matadoři jako Miloš Zeman, kterého nachytal „na švestkách“ moderátor České televize Václav Moravec.

Lidé by chtěli ještě širší nabídku

„Překvapilo mne, a docela pozitivně, kolik lidí mi řeklo, že nemají koho volit. Vidím, že jsou moudřejší, protože chtějí širší vějíř kandidátů, více typů,“ uvedl někdejší dlouholetý senátor, ale dodal, že nakonec se přece jen všichni rozhodnou někoho zvolit. A na otázku, zda nečelil výtkám, že se sám nerozhodl znovu vstoupit do boje o prezidentský post, přiznal, že mu to „hodně lidí na ulici říkalo“. „Ale já jsem se na to po třiadvaceti letech v politice už necítil,“ přiznává, a zvlášť prý když vidí průběh kampaně. „A to nás čeká ještě druhé kolo,“ upozorňuje, že v příštím týdnu půjde možná do tuhého.

Má obavy, že průzkumy veřejného mínění klamou veřejnost

Bývalý politik nabádá, aby se lidé nenechali ovlivnit, že musí volit někoho jiného, než chtějí, protože jejich favorit se nemá šanci dostat do druhého kola. „Nevěřím v průzkumy veřejného mínění, když bude každý volit, jak chce, uvidíme, jestli jsme byli průzkumy klamáni. To považuji za stejně důležité jako samotnou volbu,“ prohlásil Petr Pithart. Pokud by se ukázalo, že průzkumy byly zmanipulované, byla by to pro něj skutečně velmi špatná zpráva. Ale lidé se podle jeho názoru bojí, že výsledky průzkumů jsou pravdivé, a to může jejich volbu zásadně ovlivnit.

Vstoupit do KSČ za normalizace byl čistý kariérismus

Ve volební kampani se hodně probírala komunistická minulost některých kandidátů, zejména favoritů nestranického Jana Fischera a kandidáta Strany práv občanů - Zemanovci Miloše Zemana. „V jejich komunistické minulosti vidím zásadní rozdíl,“ uvedl Petr Pithart.  Miloš Zeman byl v komunistické straně před rokem 1968, ale Jan Fischer do ní vstoupil až po normalizaci. „Fischera to diskvalifikuje pro funkci prezidenta, protože vstoupit do KSČ v době normalizace byl čistý kariérismus,“ netají se kritickým názorem na jednoho z favoritů podle průzkumů veřejného mínění.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

7:09 „Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

Nově zvolený senátor Robert Šlachta v horní komoře českého parlamentu vstoupil do senátorského klubu…