Čekají nás předčasné volby. Jak si vysvětlujete, že podle průzkumů volby zřejmě vyhraje levice a navíc sílí protestní strany?
Je to dáno už dlouhodobě tím, že se tu na všechno nadává. Zejména levice před rozpuštěním sněmovny zdůrazňovala negativa, a to zůstává v lidech, kteří si pak myslí, že něco nového bude lepší, krásnější, voňavější. Už to zkusili jednou, nakonec byli zklamaní, tak teď budou zkoušet něco jiného.
Co říkáte na volební hesla politických stran, která se teď objevují? Třeba ČSSD na svých billboardech tvrdí, že prosadí dobře fungující stát. Heslo lidovců je: „Dáme zemi do pořádku" a ANO 2011 má slogan: „Jsme schopný národ. Jen nás řídí nemehla“.
Tomu se můžu akorát smát. Oni zase ale někoho na tyto tlachy nalákají. Na fungující stát měli hodně času a nefungoval zdaleka tak, jak by měl. A jestli si někdo myslí, že jedním škrtnutím pera se najednou něco, co se pomalu vytváří, vyloupne z oříšku Popelky, tak to ne. To chce dlouhou práci, aby si lidé uvědomovali, že určitá zodpovědnost je na obci, určitá zodpovědnost je na kraji a určitá zodpovědnost je na státu. A to nelze směšovat. A je potřeba si také uvědomit, že každý má zodpovědnost sám za sebe. Nikdo nechce mít zodpovědnost, každý chce mít jen výhody.
Jak hodnotíte slova Miloše Zemana o tom, že váš předseda Karel Schwarzenberg je maskot, podvod na voličích, protože hybnou silou ve straně je ve skutečnosti Miroslav Kalousek?
Útok na TOPku se dal očekávat, a že bude veden na konkrétní osobu, to znamená na Miroslava Kalouska, bylo jasné a zřejmé už před předčasnými volbami. Útočit na konkrétní osobu je vždy jednodušší a účinnější, než útočit na mlhavou množinu, která se nazývá politickou stranou nebo čímkoliv jiným.
A Miloš Zeman a mnozí jiní nechtějí vědět, že je Karel Schwarzenberg naším předsedou. Názory předsedy Miroslav Kalousek v žádném případě nesnižuje, a když se náhodou jejich názory liší, snaží se domluvit, ale větší zkušenost staršího pána vždy vítězí.
Váš předseda definuje TOP 09 jako konzervativní, nikoliv pravicovou stranu. Jaký je v tom rozdíl?
Jsou tu strany liberální, které mají levicové, ale i pravicové nápady. A pak jsou strany konzervativní, které se pořád opírají o konzervativní hodnoty, které tu máme několik tisíc let, a snažíme se o to, aby tyto hodnoty pro nás byly pořád hodnotami důležitými. Není pravda, že solidarita a pomoc druhým je výsada jen socialistů. Liberálové si myslí, že je potřeba rozdělit všechno všem rovnoměrně. My ale říkáme, že je potřeba pomoct těm, kteří si sami pomoct nemohou a pomoc potřebují, a ti, kteří mohou něco dělat, tak je potřeba, aby dělali a ne žili na úkor ostatních. To je jeden ze zásadních rozdílů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka