Alexandr Novák není jediný, kdo použil nemoc jako omluvu pro to, že nemůže nastoupit do vězení. Přitom v nemocnici momentálně není, což působí, jako by se trestu spíše vyhýbal.
Podobných případů je více. Například Tomáš Malina, podnikatel a přítel Tomáše Pitra či Františka Mrázka. Odsouzen byl za zpronevěru a stamilionový podvod na pět let. Prezident Václav Klaus mu však udělil odklad kvůli údajným zdravotním potížím (což nakonec prověřovala i policie) a Malina se tak do vězení zatím nepodíval. Navíc Nejvyšší soud zrušil rozsudek, podle něhož měl být Malina poslán za mříže, a případ vrátil na Městský soud v Praze.
Vězení se z počátku úspěšně vyhýbal i Tomáš Pitr, podnikatel a bývalý majitel Setuzy. Nejprve si stěžoval na své zdraví a média psala o bolavých zádech. Poté, když soudce označil jeho lékařské zprávy, kde chyběla i razítka, za směšné, utekl Pitr do zahraničí. V roce 2010 byl nakonec dopaden, letos ho soud podmínečně propustil.
Další případ popsal na začátku měsíce v pořadu na ČT 168 hodin státní zástupce Dušan Táborský. V červenci už mohlo skončit vyšetřování kolem exministra Martina Bartáka. Jenže k výslechu do Ostravy dorazil jen dvakrát a jinak se vždy omluvil.
Víkend před listopadovým termínem však Barták seděl v hale a sledoval Davis Cup. „Čekáme na měsíc prosinec, aby byl dokončen výslech. Jestli dorazí, nevím,“ krčil tehdy rameny Táborský. „Vyvolává to dojem, že je to účelové vyhýbání,“ okomentovala Bartákův případ i advokátka Klára Slámová.
Zahájení soudního procesu oddaloval po dva roky i podnikatel Roman Vaškůj. Souzen by za podvody s palivy a od soudu dostal trest 7,5 roku. K výkonu trest však nenastoupil kvůli churavému zdraví. Nyní je již za mřížemi poté, co na něj byl vydán i mezinárodní zatykač a dopaden byl nakonec ve Vídni.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan