Popletená Peake je mimo. ČSSD reaguje na ostrá slova z LIDEM

03.02.2013 15:49 | Zprávy

Ať se popletená Karolína Peake podívá do koaličních řad, radí ČSSD. Při hlasování v Senátu neprošla změna Ústavy, díky níž by Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) mohl dohlížet i na hospodaření obcí, krajů, veřejnoprávních institucí a firem, kde má stát podíl. Předsedkyně LIDEM Karolína Peake vzápětí vydala prohlášení, kde za tento neúspěch viní především ČSSD. Ta se však hájí – kdyby jako sociální demokraté hlasovala v Senátu i ODS, změna by prošla.

Popletená Peake je mimo. ČSSD reaguje na ostrá slova z LIDEM
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně strany LIDEM Karolina Peake

„Řeči, řeči, řeči. Tak vypadá boj s korupcí podle ČSSD,“ uvozovala své prohlášení Karolína Peake. V Senátu totiž neprošla změna Ústavy, díky níž by se rozšířily pravomoci NKÚ. „Přitom by stačilo, aby pro návrhy hlasovala ČSSD, která ve sněmovně tvrdila, že změnu plně podporuje. V Senátu ale ČSSD jednotná není,“ dodává předsedkyně LIDEM.

Jenže taková ostrá slova ČSSD odmítá. „Myslím si, že paní Karolína Peake zahleděním do sebe přehlédla, co se v Senátu stalo,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda Senátu Milan Štěch. Zdůraznil totiž, že velká část sociálně-demokratických senátorů byla pro změnu Ústavy. Naopak v řadách ODS, tedy koaličního partnera LIDEM, se většina senátorů zdržela hlasování, a někteří dokonce hlasovali proti.

Pro první verzi návrhu zákona hlasovalo celkově 18 senátorů a mnoho z ČSSD se zdrželo. Ovšem když se hlasovalo podruhé, kdy Eliška Wagnerová (SZ) předložila pozměňovací návrh týkající se pouze jednoho data, pro zákon hlasovalo již 26 senátorů ČSSD a 14 se zdrželo.

Poprvé se zdržela dokonce i obhájkyně zákona Wagnerová. „Ten výsledek o ničem nevypovídá. Tudíž ráda bych načetla ten pozměňovací návrh. Ten se – znovu opakuji – týká článku II. návrhu ústavního zákona. Ten by měl znít: Dnem 1. ledna 2013 bude nahrazeno slovy prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení,“ vysvětlovala mezi hlasováními senátorka.

Zákon v tomto případě neprošel o jediný hlas. A nikdo z ODS nezvedl ruku. „Kdyby obdobně hlasovali senátoři vládní koalice, tak to projde,“ poznamenává Štěch.

Karolína Peake tak pravděpodobně vycházela z výsledků prvního hlasování, které nebylo rozhodující. Potvrzuje to i senátor za ČSSD, který schválení zákona prosazoval, Jiří Dienstbier. „Zřejmě byla Karolína Peake trochu popletená,“ míní. Stejně tak ParlamentnímListům.cz potvrdil, že pozměňovací návrh nic nezměnil na obsahu zákona a druhé hlasování bylo rozhodující.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavlína Nouzová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

7:09 „Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

Nově zvolený senátor Robert Šlachta v horní komoře českého parlamentu vstoupil do senátorského klubu…