S Klausem zúčtovali senátoři. Žaloba pro velezradu zahrnuje pět jeho skutků

18.02.2013 19:49 | Zprávy

Senátoři přichystali návrh na podání ústavní žaloby proti prezidentu republiky Václavu Klausovi pro velezradu. Požadují, aby Ústavní soud rozhodl nálezem, že za velezradu ztrácí Václav Klaus prezidentský úřad i způsobilost jej znovu nabýt. Zároveň by měl ztratit nárok na prezidentský plat a další požitky po skončení výkonu funkce.

S Klausem zúčtovali senátoři. Žaloba pro velezradu zahrnuje pět jeho skutků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČR Václav Klaus

Konec funkčního období prezidenta Václava Klause provází dosud nevídaný jev, kdy jedna z komor Parlamentu chystá na hlavu státu ústavní žalobu pro velezradu. Senátoři připravili návrh na podání ústavní žaloby Senátu Ústavnímu soudu proti prezidentu republiky Václavu Klausovi pro velezradu, a to pro pět jednání, která uvedli v návrhu usnesení Senátu.

První se týká toho, že svým podpisem nezavršil od 5. června minulého roku ratifikaci Rozhodnutí Evropské rady, kterým se mění článek 136 Smlouvy o fungování Evropské unie, pokud jde o mechanismus stability pro členské státy, jejichž měnou je euro, s nímž vyslovily dle ust. čl 39 odst. 4 Ústavy souhlas obě komory Parlamentu České republiky třípětinovou většinou.

Amnestií oslabil prezident důvěru veřejnosti ve vymahatelnost práva

Dále senátoři viní prezidenta z velezrady za to, že od 20. března minulého roku nejmenoval ani jednoho soudce Ústavního soudu a způsobil tak, že jsou neobsazena tři místa ústavních soudců, což mu muselo být známo minimálně od začátku jeho funkčního období. Ohrozil tak řádné fungování Ústavního soudu, jakožto ochránce zákonnosti a ústavnosti jednání státu.

Třetím uvedeným důvodem je letošní amnestie, kterou Václav Klaus podle senátorů výrazně zasáhl do fungování trestní justice, výrazně ji demotivoval v další práci a oslabil důvěru veřejnosti ve vymahatelnost práva a v existenci prvku spravedlnosti v rozhodování soudů a činnosti orgánů činných v trestním řízení.

Nerespektováním verdiktu městského soudu znevážil autoritu soudní moci

Prezident republiky také po celou dobu trvání svého funkčního období do dne podání této ústavní žaloby nerozhodl o jmenování Petra Langera soudcem, i když mu to uložil Městský soud v Praze rozsudkem ze dne 15. června 2007. Tím hrubě znevážil autoritu soudní moci ve státě, zpochybnil ochranu základních práv a svobod soudní moci a povýšil zvůli a svévoli nad právo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

7:09 „Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

Nově zvolený senátor Robert Šlachta v horní komoře českého parlamentu vstoupil do senátorského klubu…