Petici za podporu zákona, nazvanou Konopí je lék, podepsalo 50 tisíc lidí. Na to dnes v horní parlamentní komoře upozornil také poslanec Pavel Bém (ODS), který normu přišel senátorům představit.
„Nebude tady zapotřebí zvláštní zásah Státního ústavu pro kontrolu léčiv, neboť preskripce pro pěstování konopí bude uložena na jednom místě a nebude tak ani potřeba k tomu vytváření nových softwarových programů,“ upozornil kromě jiného Bém.
„Člověk přijde do lékárny a podle toho, co mu bude indikovat lékař, si vyzvedne buď sušené rostlinné konopí jako takové, a nebo si vyzvedne magistraliter, což může být tinktura, výtažek, mast, nebo nějaký jiný přípravek z konopí,“ vysvětlil praktické fungování používání drogy pro Český rozhlas odborný spoluautor zákona a adiktolog Tomáš Zábranský z Univerzity Karlovy. Podle něj to bude "ideální stav možné distribuce konopných léků".
Ne všichni s normou v Senátu dnes souhlasili. Třeba místopředsedkyně poslanecké sněmovny Alena Gajdůšková (ČSSD) kritizovala fakt, že pro pacienty bude v případě schválení zákona klíčová především cena, kterou zatím nikdo z expertů nechce ani odhadnout. Stejně tak není ze zákona zřejmé, jak by se mohly na placení podílet zdravotní pojišťovny.
Gajdůšková: Mohly by to platit pojišťovny?
Gajdůšková dnes k normě sice podotkla, že zákon podpoří – i když s jeho zněním moc nesouhlasí - ale vadí ji, že na přípravky budou mít jen někteří lidé finance. Proto by ráda, aby hrazení přípravků z konopí hradily do budoucna zdravotní pojišťovny.
„Jsem zklamána tím, co zde dnes máme na stolech. Je to jenom o velkém byznysu, přitom pro pacienty by se cena za použití léku měla pohybovat v tisících korunách měsíčně a měl by si jej hradit pacient sám. Proto tyto přípravky, tyto léky budou jen jakýmsi luxusem, který ne každý si bude moci dovolit,“ poznamenala Gajdůšková. A z klubu ČSSD nebyla sama, kdo poukazoval dnes za debatním pultíkem na cenovou nedostupnust konopí pro řadu pacientů.
Pojišťovny se ale proplácení prozatím brání. Pacient by přitom za konopí mohl podle dosavadních odhadů zaplatit až deset tisíc korun měsíčně. Nelegálně si ale drogu podle kritiků pořídí nadále mnohem levněji.
Zákon navrhli poslanci z různých stran a vedla se kolem něj v dolní komoře spíše věcná debata. Tehdy poslanci třeba upozornili na již zmíněný fakt, že léky s obsahem THC nebudou hradit zdravotní pojišťovny a budou jen na elektronický předpis.
První rok po zavedení této novinky se droga bude dovážet ze zahraničí, pak by licence mohli dostat i čeští pěstitelé. Firmy budou licencované a budou muset dodržovat přísná pravidla. Legalizace léčby konopím je podle poslance Béma jediná rozumná cesta.
„Realita je taková, že řada těchto pacientů už dnes vlastně léčebné konopí používá a ono jim pomáhá. Ale je to v rozporu s českým právním řádem,“ upozornil Bém již před časem ve sněmovně.
Přispívá ke zmírnění příznaků rakoviny, či Parkinsonovy choroby
Marihuanu je možné používat například při zmírnění příznaků rakoviny, Parkinsonovy choroby, roztroušené sklerózy, lupénky nebo atopického ekzému. Na dovoz a distribuci konopí bude dohlížet Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který má do roka začít vydávat licence tuzemským pěstitelům.
Jak poznamenala ČTK, SÚKL by také určoval, na jaké ploše by se konopí pěstovalo. Ústav má například vydávat maximálně pětileté licence pěstitelům a organizovat výběrové řízení na nákup marihuany, které má být dvoukolové. Ve druhém kole bude rozhodujícím kritériem cena konopí, která by měla mít tříčtvrteční váhu. Podmínkou pro udělení licence by bylo také to, že tuzemské konopí bude levnější než dovážené. Podle Pavla Béma by se cena léčebného konopí mohla ale snížit do budoucna nejméně o polovinu.
Normu nyní ještě dostane k podpisu prezident.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová