Podezírají ho, že tak zneužil pravomoc úřední osoby. Rozhodli se proto dnes požádat o přezkum rozhodnutí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1, které v dubnu jejich trestní oznámení odložilo.
Zneužití pravomoci úřední osoby
„Stále se domníváme, že předseda vlády znemožnil posouzení dopadů amnestie … tím, že nenechal projednat ve vládě tento návrh," řekl novinářům Štěch. Podle něj Nečas překročil svou pravomoc a rezignoval na úlohu ústavní pojistky. Pokud by jednal jinak, „mohl zastavit amnestii, která způsobila mnoho zla řadě občanů", dodal předseda Senátu.
Nečas podle Antla mohl zneužít pravomoc úřední osoby buď úmyslně nebo z nedbalosti, neboť svým podpisem rozhodl o provedení amnestie. „Jsme přesvědčeni o tom, že premiér nese velkou odpovědnost za vyhlášení amnestie," dodal Antl.
V souvislosti s nedávným zadržením lidí z premiérova okolí Štěch řekl, že na Úřadu vlády „probíhaly nestandardní postupy jednání". Policie by tak při prošetřování mohla poodhalit způsob přípravy amnestie a třeba i to, kdo amnestii mohl ovlivnit a případně z ní mít prospěch. Žádost o přezkum adresovali pražskému městskému státnímu zastupitelství.
Členové vlády přiznali, že amnestii neprojednali
Žalobci z Prahy 1 o odložení Štěchova a Antlova podání rozhodli kvůli tomu, že „zákon striktně neukládá, aby předseda vlády projednával záležitosti tohoto obsahu s vládou". Podle Štěcha je to ale problematické zjednodušení, neboť vláda je podle ústavy za provedení amnestie odpovědná, a měla by tedy s ní být předem seznámena. Podle Antla měli žalobci trestní oznámení nejprve prošetřit.
Štěch a Antl poukazovali na to, že Úřad vlády neeviduje žádnou formu komunikace s Kanceláří prezidenta republiky ohledně amnestie a také členové vlády přiznali, že amnestii neprojednali.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp