Podle Schwarzenberga se ve sporu nehledá žádný kompromis, ale řeší se, kdo má právo velvyslance jmenovat. „Já říkám, že prezident nejmenuje, jen pověřuje. A on chce jmenovat, a to se pak ten kompromis hledá těžko,“ uvedl ministr a první vicepremiér Nečasovy vlády a dodal, že prý prezident neplní své ústavní povinnosti.
K tomu se pro server ParlamentníchListů.cz vyjádřil senátor za SPOZ Vladimír Dryml. „Schwarzenberg by se měl smířit s prohrou, i když je to těžké, a měl by si nechat udělat právní rozbor a výklad Ústavy ve věci týkající se velvyslanců, stejně tak, jako to udělal senátor Dryml,“ řekl senátor a dodal, že „pak by se možná Schwarzenberg choval jinak, protože se zesměšňuje“.
Dejme to k Ústavnímu soudu, ať jednou pro vždy rozhodne
Ministr zahraničí se ohledně pravomoci jmenování velvyslanců často zaklíná ústavními zvyklostmi, kdy v minulosti prezidenti nechávali výběr šéfů diplomatických misí na ministrovi a pouze podepisovali pověřovací listiny. Daná ústavní zvyklost je ale v tomto případě s Ústavou patrně v rozporu.
K tomuto názoru se kloní i sociálnědemokratický poslanec Jaroslav Foldyna. „Jednou věcí je zvyklost, a něco jiného je výklad Ústavy. A výklad Ústavy tady dělá jen Ústavní soud, takže vnímám jako potřebné, aby se k tomu ústavní soudci vyjádřili a jednou pro vždy řekli, jaká je pozice prezidenta a ministra zahraničí,“ navrhuje poslanec.
„Pan Schwarzenberg se vždy velmi obratně snaží vysvětlit nevysvětlitelné, ale v této chvíli prostě na Hradě nesedí člověk, který by byl pouhým kladečem věnců, a je to tak dobře,“ pochvalně konstatoval Foldyna v reakci pro ParlamentníListy.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka