Je to jen pár měsíců, co Ministerstvo vnitra bylo ohledně petičních archů učených pro prezidentskou volbu a hlavně kvůli podivnému sčítání počtu podpisů na nich bombardováno médii a také samotnými prezidentskými kandidáty ze všech stran. Hlavně tehdejší ředitel odboru všeobecné správy ministerstva Václav Henych byl na denním pranýři kvůli tomu, že obhajoval stále dokola podivný „sčítací vzorec“. A je to tu zase...
Tentokráte je ale ministerstvo bombardováno ze strany senátora Tomio Okamury ze zcela jiných důvodů. Okamurovi totiž vadí, že vnitro mu nechce vydat petiční archy, ačkoliv jsou podle něj jeho. Přitom právě na základě těchto petic nebyl Okamura resortem do prezidentské volby vůbec vpuštěn.
Okamura: Ty archy jsou moje!
„Ministerstvo vnitra mi i po půl roce přes opakované žádosti odmítá vrátit moje podpisové archy, abych si sám nemohl zkontrolovat, zdali ministerstvem zpochybnění petenti skutečně existují či nikoliv. Ty archy jsou přitom moje, ne ministerstva. Bez toho, aby mi archy vrátili, totiž nevím, které konkrétní petenty mi zpochybnili,“ poznamenal totiž Okamura v nejnovějším rozhovoru ParlamentníchListů.cz, kde také zdůraznil, že se navíc blíží skartace archů.
„Ke skartaci mých archů ale doufám nedojde - můj kolega z 'Úsvitu' podal trestní oznámení ohledně trestných činů maření voleb, zneužití pravomocí atd., takže doufám, že si archy vyžádá policie a že jednoho dne zjistíme, kdo a možná i proč lhal a manipuloval s volbami,“ dodal k tomu Okamura.
Jenže úředníci resortu vnitra nad jeho slovy kroutí hlavou. Podle jejich odpovědi to vypadá, že žádná skartace archů prozatím nebude.
Zákon vrácení nenařizuje
„Petiční archy jsou součástí volební dokumentace. Zákon nestanovuje, že bychom je měli vracet, naopak vyhláška říká, že mají být uchovány po dobu deseti let, což se děje,“ reagoval k tomu pro ParlamentníListy.cz vedoucí oddělení komunikace a odboru tisku a public relations Vladimír Řepka.
Podle něj také není rozhodně pravdou to, že by nějak úředníci ministerstva bránili Okamurovi si petiční archy překontrolovat.
„Zmocněnci pana senátora jsme nabízeli možnost do archů nahlížet,“ dodal totiž stručně Řepka. Zda ale při tom nahlížení si může třeba Okamura archy pro svou vlastní potřebu okopírovat, či naskenovat, to již Řepka nedodal.
Jenže stejně jako Okamura, tak i další prezidentská kandidátka a také bývalá europoslankyně Jana Bobošíková se nad jednáním vnitra dlouhodobě ošívá. Přitom byla i ona - podobně jako Okamura - nejprve z voleb vyřazena. Nakonec ji sice Nejvyšší správní soud do hry o prezidentský post vrátil, ale podle ní to již bylo pozdě. I přesto však Bobošíková o vrácení petičních archů z důvodu zpětné kontroly neuvažuje.
Bobošíková: Je to zbytečné!
„My jsme o to nikdy nežádali,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz Bobošíková. „Já jsem mnohokrát zveřejňovala, že jsem byla poškozená jednáním Ministerstva vnitra, ale také jsem říkala, že nebudu v tomto ohledu činit žádné kroky, neboť při rozvalu současné státní administrativy a při nevůli Nečasovy vlády zabývat se vůbec mechanismy parlamentní demokracie je toto naprosto bezpředmětné,“ řekla dále někdejší europoslankyně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová