Vražda v Senátu: Blekotání a bezmoc horší než před rokem 89. Zasáhla ministryně

29.10.2013 14:35 | Zprávy

REPORTÁŽ Spravedlnost je skoro na kolenou. Státní zastupitelství nefunguje, kryje se špatná práce policie. Takovou představu nabyli účastníci projednávání sebevraždy Petra Stráníka v Senátu, jejíž vyšetřování a posuzování je plné šlendriánu, což nahrává domněnce, že mohlo jít o vraždu. Nad některými otazníky se pozastavovala i ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová.

Vražda v Senátu: Blekotání a bezmoc horší než před rokem 89. Zasáhla ministryně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně spravedlnosti Rusnokovy vlády Marie Benešová

„Je potřeba vyjádřit i svůj názor a hledat cesty k nápravě. Pokud je tam podezření z násilné smrti, tak by věc neměl dělat obvodní státní zástupce. To se nám již vymstilo v kauze Stodolových. Je zde jasně daná věcná příslušnost. Dozor by měl vykonávat městský státní zástupce a dohled vrchní státní zástupce,“ zmínila jednu z procesních chyb Marie Benešová, ale dodala, že Ministerstvo spravedlnosti nevykonává dozor nad státním zastupitelstvím. Vyjádřila se tak na dalším jednání lidsko – právního výboru Senátu o kauze údajné sebevraždy Petra Stráníka. Jeho rodiče Hana a Petr se totiž domnívají, že šlo o vraždu, a mají k tomu nespočet vážných argumentů. Proto se případ dostal až do Senátu.

První jednání

V tomto momentě je třeba připomenout první projednávání případu v Senátu, které se odehrálo zhruba před měsícem. Šlo o jasnou ukázku absurdního dramatu přímo na půdě horní komory Parlamentu, při níž si posluchač uvědomil, jakou Senát představuje moc bezmocných. Z oslovených institucí, tedy z policejního prezídia či od státních zástupců, se nedostavila ani noha. Jejich omluvy působily jako výsměch. Z Ministerstva spravedlnosti, které ale v případu v podstatě nemůže nijak intervenovat, přišel jakýsi ředitel odboru, který to nejspíš dostal na stůl formou padajícího lejna a blekotal jako čerti z Dalskabátů hříšná ves.

První třešničkou na dortu bylo, když tento úředník vážně sdělil, že na Ministerstvu spravedlnosti neřeší spravedlnost. „Je tady mnoho případů z této kategorie, které se zametou pod koberec, a to jen proto, že někteří nedělají dobře svou práci. Určitě budeme bojovat i proti tomu, když předsedovi výboru někteří odvětí arogantně, protože si myslí, že jsou složkou, které se nemůže nic stát,“ řekl senátor Jiří Čunek v reakci na odpověď pověřené státní zástupkyně. Předseda zmíněného výboru Marcel Chládek byl na konci celkem pozitivní.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

7:09 „Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

Nově zvolený senátor Robert Šlachta v horní komoře českého parlamentu vstoupil do senátorského klubu…