Výborný se možná nebude moci vrátit mezi ústavní soudce

19.06.2013 19:48 | Zprávy

Miloslav Výborný se možná nebude moci vrátit mezi ústavní soudce. Senátní ústavně-právní výbor dnes jeho nominaci nepodpořil. Z prezidentských kandidátů doporučil schválit současného předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, soudkyni Nejvyššího správního soudu Kateřinu Šimáčkovou a soudce Nejvyššího soudu Ludvíka Davida. Výbor pro lidská práva naopak doporučil všechny čtyři kandidáty. Konečné slovo tak bude mít horní komora jako celek při čtvrteční schůzi.

Výborný se možná nebude moci vrátit mezi ústavní soudce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ústavní soud

V ústavně-právním výboru získala plný počet deseti možných hlasů pouze Šimáčková, Rychetský a David dostali v tajné volbě o hlas méně. Výborný obdržel pouze čtyři hlasy. Výbor pro lidská práva doporučil Šimáčkovou a Davida jednomyslně, Rychetský zaostal o jeden hlas a Výborný o dva. ČTK to řekl předseda výboru Marcel Chládek (ČSSD). Senát má o kandidátech rozhodnout v tajném hlasování.

Kontinuita Ústavního soudu ČR

Někdejší ministr obrany, předseda Legislativní rady vlády a šéf sněmovního ústavně právního výboru za KDU-ČSL Výborný byl ústavním soudcem do začátku letošního června, podílel se mimo jiné na zamítnutí levicové ústavní stížnosti na církevní restituce. Hlavně senátoři z řad ČSSD, která má v horní komoře většinu, mu podle kuloárových informací zazlívají také jeho postoj k předchozím stížnostem, například na poplatky ve zdravotnictví.

Prezident Miloš Zeman nominaci Výborného a Rychetského zdůvodnil mimo jiné tím, že "jejich setrvání ve funkci je jediným přijatelným způsobem, jak zajistit doktrinální a judiciální kontinuitu Ústavního soudu". Podle něj se totiž nyní tento soud neobmění personálně pouze částečně, "ale utváří se zcela nový soudcovský sbor".

Někdejší vicepremiér, signatář Charty 77 a polistopadový generální prokurátor Rychetský byl také ministrem spravedlnosti, předsedou legislativní rady vlády nebo předsedou senátního ústavně-právního výboru za ČSSD. Šimáčková je členkou sociálně-správního kolegia Nejvyššího správního soudu. Na Masarykově univerzitě v Brně vyučuje ústavní, církevní či mediální právo, je také spoluautorkou Komentáře k listině základních práv a svobod a právních učebnic. David je pak členem občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu, přednáší na Masarykově univerzitě a na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

7:09 „Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

Nově zvolený senátor Robert Šlachta v horní komoře českého parlamentu vstoupil do senátorského klubu…