Martin Putna je přesvědčen, že vítězství je na jeho straně, a prohlásil dokonce, že je rád, že mu jmenovací dekret nebude pan prezident osobně předávat. Postavila se za něj akademická obec a zejména skupina takzvaných „havlistů“, kteří v prezidentské volbě preferovali Karla Schwarzenberga. Jmenovací dekret tak předá novopečenému profesorovi ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Fiala.
Pro prezidenta není důležitá Putnova orientace, ale jeho veřejný projev
Důvod, proč Miloš Zeman odmítnul dekret předat, zatím nebyl oficiálně Hradem sdělen. Podle všech předchozích výroků a spekulací lze ovšem předpokládat, že pro prezidenta není důležitá pouze odbornost kandidáta na jmenování profesorem, ale i to, jak se projevuje na veřejnosti. Docent Putna vstoupil do povědomí veřejnosti především svým transparentem v průvodu homosexuálů, s nápisem „Katolické buzny zdraví Bátoru!“.
Miloš Zeman se ale otevřeně vyjádřil k tomu, že mu nevadí Putnova homosexuální orientace, ale to, s jakým transparentem na pochodu homosexuálů vystoupil. „Samozřejmě, já plně respektuji právo na sexuální orientaci, ale něco jiného je právo na sexuální orientaci a, jak už jsem řekl, něco jiného je pochodovat v Praze s nápisem, cituji, ‚Katolické buzny zdraví Bátoru!´,“ řekl prezident Zeman médiím před zahájením Žofínského fóra.
„Jedná se o mimořádně nebezpečný politický precedens, toto činili komunisté,“ reagoval Putna, když se dozvěděl o nechuti prezidenta ho jmenovat. Dodejme, že Martinu Putnovi bylo v době konce komunistického režimu rovných 21 let.
Prezident se také nechal slyšet, že v budoucnu by mohl předávat tato jmenování někdo jiný, například rektor nebo ministr školství. Podle některých odborníků a politologů jsou tak nyní ve hře minimálně tři varianty vysokoškolského zákona, upravující toto jmenování. Buďto bude i nadále jmenovat profesory prezident, nebo bude v zákoně možnost jmenování více osobami – prezidentem, ministrem či rektorem, nebo vystoupí prezident ze hry úplně a zákon přenechá jmenování ministru školství nebo rektorovi příslušené univerzity.
Putna si tu čest předání dekretu prezidentem nezaslouží, říká Jan Fencl
Příznivci Miloše Zemana navíc odmítají připustit, že by prezident v této záležitosti prohrál. „Jsem přesvědčen, že pan prezident jednoznačně vyhrál,“ řekl pro ParlamentníListy.cz bývalý ministr zemědělství a příznivec Miloše Zemana Jan Fencl. Podle něj prý prezident upozornil na něco „shnilého ve státě českém a české společnosti“. Prezidentův podpis má podle Jana Fencla charakter jisté přidané hodnoty, odměny či zvýšení prestiže pro nově jmenované profesory. „To, že pan prezident odmítl jmenování předat, znamená, že si podle něj pan docent Putna nic takového nezaslouží,“ míní Jan Fencl. „Proto také nemůže očekávat, že půjde na Hrad a že mu prezident podá ruku a předá jmenovací dekret,“ dodal.
Proto je také přesvědčen, že bez jakýchkoliv pochyb vyhrál pan prezident Zeman. „Už proto, že má odvahu na takové věci upozorňovat," konstatoval Fencl. Podle jeho názoru nám všem pan prezident tímto krokem vzkázal, že pokud by se od něj očekávalo, že bude každému podivnému individuu podávat ruku a předávat jakékoliv jmenování, pak nechť je raději této pravomoci zbaven.
Chování Putny je výrazem neúcty k tradičně vyznávaným hodnotám
Přesto je Jan Fencl přesvědčen, že Parlament Miloše Zemana této pravomoci nezbaví. „Myslím, že to v jeho rukou zůstane, a že je naprosto jasné, že když bude někdo zase chodit po Praze a prezentovat nápisy jako pan docent Putna, bude vědět, že pocty na Hradě se nedočká,“ je přesvědčen Fencl. Jak říká, profesor není jen ten, kdo nabude jakéhosi procedurálního nároku na získání titulu. „Podle mého názoru, musí představovat určitou autoritu, která bude mít pozitivní vliv na mladé lidi,“ říká Fencl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká