Hlavním tématem byla příprava společného postoje k budoucímu evropskému rozpočtu a víceletému finančnímu rámci Evropské unie.
Premiéři České republiky Andrej Babiš, Polska Mateusz Morawiecki, Maďarska Viktor Orbán a Slovenska Igor Matovič, se shodli, že je potřeba v současné mimořádné situaci podpořit naši společnou evropskou ekonomiku. Krize, která na EU dopadla, set týká všech členských států, ale ne všechny státy mají dostatek nástrojů se s krizí vypořádat.
Pro státy V4 bude zásadní, aby státy střední Evropy nebyly v rozdělování prostředků z nových nástrojů obnovy znevýhodněny. „Máme samozřejmě velký zájem, aby tyto prostředky pomohly všem členským státům a abychom se z této krize dostali co nejdříve. Ale to asi chvilku potrvá. Dnes jsme o těchto problémech diskutovali. O tom, že tyto dodatečné prostředky by měly být rozděleny férově,“ uvedl český premiér Andrej Babiš. Například nezaměstnanost by podle něj klíčovým kritériem být neměla, protože její hodnoty v posledních letech nesouvisely s koronavirovou krizí. Naopak za vhodné kritérium předseda české vlády považuje třeba reálný propad HDP.
Pomoc evropské ekonomice by měla být také dostatečně flexibilní, aby odpovídala odlišným potřebám každého státu. Premiér Babiš zdůraznil, že členské státy vědí nejlépe, na co prostředky zaměřit. „Pro nás je důležité, abychom ty prostředky, které dostáváme, skutečně dostali na ty programy, které potřebujeme. U nás je to hlavně Národní investiční plán. Abychom dostali peníze na investice a abychom také mohli přesně ukázat Evropské komisi a členským státům, kde ty peníze skončily,“ připomněl Andrej Babiš.
Zásadní podle premiéra Babiše je, že si členské státy V4 potvrdily společnou pozici k novému víceletému finančnímu rámci Evropské unie. „Do vyjednávání půjdeme s jasným společným cílem – zajistit, aby byl příští rozpočet EU správně nastaven, aby byl spravedlivý a aby plán obnovy po koronavirové krizi odpovídal potřebám našich ekonomik,“ dodal Andrej Babiš.