Letošní 20. ročník se kvůli koronaviru musel obejít bez diváků. Zatímco loni na plochu u letiště během dvou dnů přišlo 220 tisíc diváků, letos do areálu veřejnost nesměla a lidé tak mohli zajímavý program sledovat alespoň v TV nebo na internetu.
Ministr vyzdvihl práci vojáků v době pandemie
„Právě vojákům, policistům, hasičům, jakož i zdravotníkům a hygienikům chceme na této velkolepé přehlídce vyjádřit naše uznání za jejich nasazení v době koronavirové krize. V neposlední řadě děkuji také zástupcům Spojených států amerických a dalším aliančním partnerům, že navzdory pandemii můžeme opět naší veřejnosti představit, že jsme v rámci NATO jednotní a připravení se společně bránit,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar a vzdal hold všem, kteří pomáhají.
Na armádu se často zapomínalo, investice jsou třeba
Při slavnostním zahajovacím ceremoniálu byla na letišti oceněna vyjma příslušníků AČR i řada záchranářů a příslušníků bezpečnostních sborů za nasazení během jarního nouzového stavu. Další stovky lidí budou oceněny v neděli.
Premiér Andrej Babiš neopomenul zmínit úlohu armády, ale také potřebu modernizací a investic, které zaručí naši připravenost a odhodlanost plnit závazky vůči Alianci. „Covid jen potvrzuje to, co už dávno víme. V krizi se vždycky spoléháme na armádu, a to nejenom já, vláda, ale celá naše společnost. Všichni víme, že armáda nás nikdy nezklame. V minulosti armáda doplácela na finanční škrty. Dnes je tomu jinak. Víme, že armádu potřebujeme, a že bez investic by se nám časem rozpadla,“ uvedl premiér Babiš.
Ten dále zmínil největší novodobou investici v podobě akvizice nových bojových vozidel pěchoty pro 7. mechanizovanou brigádu a také blížící se konec leasingu letounů Gripen. „Jde o velkou investici, ale také o investici, která měla proběhnout už dávno,“ prohlásil. Gripeny slouží v armádě patnáct let a jejich leasing vyprší v roce 2027. „Začíná být nejvyšší čas poohlížet se po tom, jak nadále zajišťovat suverenitu našeho vzdušného prostoru,“ dodal předseda vlády.
Seskoky výsadkářů, ale i ukázka techniky spojenců
Nejen při zahájení byly k vidění seskoky výsadkářů. Německé letectvo si připravilo ukázku simulace doplnění paliva za letu z letounu Airbus A400M Atlas a dvojici českých Gripenů. Tato unikátní ukázka přinesla divákům pohled, který je obvyklý jen pro posádky zmíněných letounů.
České armádní nadzvuky se představily na nebi i v řadě dalších ukázek, včetně mistrné pilotáže mistra světa v Red Bull Air Race Martina Šonky se strojem EXTRA-300 a pilota stíhacího letounu Gripen Iva Kardoše. Při jejich vystoupení se tajil dech a piloti při své show dokázali, že i malý akrobatický speciál se může na metry přiblížit stíhacímu stroji a společně pak ovládnout nebe při ukázce nejvyšší pilotáže. Z letecké techniky Armády ČR pak nechyběla ani ukázka strojů L-159 Alca, které operují z 21. základny taktického letectva.
Historie i současnost
Vyjma vzdušných ukázek bylo možné shlédnout řadu pozemních vystoupení: prezentoval se bojový výsadek 43. výsadkového praporu AČR s jednotkou AGAT polských speciálních sil, dále útok na postavení nepřítele pod taktovkou 7. mechanizované brigády, nechyběl ani 102. průzkumný prapor při simulaci přepadu průzkumnou skupinou, které sekundovala letecká technika v podání vrtulníků Mi-171 z 22. základny vrtulníkového letectva.
Z historických ukázek byla k vidění rekonstrukce druhoválečných bojů o Štítinu, kde několik desítek členů klubů vojenské historie představovalo rudoarmějce, československé vojáky a urputně se bránící německé vojáky. Celkem se do ukázek zapojilo přes 400 vojáků se 140 kusy techniky napříč útvary Armády ČR.