„Komise dospěla k závěru, že tento plán bude v souladu s cíli EU podporovat pluralitu sdělovacích prostředků a šíření kvalitních společenskopolitických informací dánskému obyvatelstvu, aniž tím naruší hospodářskou soutěž na vnitřním trhu,“ uvádí komise v prohlášení.
Dánsko plánuje v letech 2014 až 2019 přispívat každým novinám roční částkou v maximální výši 17,5 milionu dánských korun (64 milionů Kč). Ročně na to vyčlenilo z rozpočtu 363,6 milionu dánských korun (1,3 miliardy Kč). Dotace mohou dosáhnout maximální výše 35 procent nákladů konkrétního média, zbytek budou muset platit vydavatelé. Dánská vláda prohlásila, že po třech letech program vyhodnotí a uvidí, zda je stále potřebný.
Souhlasí i Češi
Příspěvky mají podporovat „vytváření obsahu“. Zda půjde o tištěnou či internetovou formu nebo o jejich kombinaci, je na samotných médiích. „Pluralita médií a kvalitních informací je pro demokratickou společnost zásadní záležitostí. Dánský systém je dokonalým příkladem toho, jak mohou být tyto základní hodnoty zachovány při plném zohlednění rostoucího významu digitálního přístupu k informacím,“ prohlásil evropský komisař pro konkurenceschopnost Joaquín Almunia.
S podporou seriózně informujících médií, díky kterým roste nejen politická vzdělanost veřejnosti, souhlasí například i český europoslanec Libor Rouček (ČSSD). „Pokud tato funkce (informační a vzdělávací) je, tak si myslím, že je oprávněné, aby společnost prostřednictvím státu s nějakou dotací nebo formou financování přišla,“ řekl regionálnímu Deníku.
Podporu médií nevylučuje ani europoslankyně Zuzana Roithová (KDUČSL). „Určitě bych podpořila všechno, co by znamenalo nezávislá média, zejména pokud média skupují politici,“ uvedla pro Deník s tím, že to ale neznamená automatickou podporu finančních dotací. Nicméně se chce s dánským návrhem v příštích dnech blíže seznámit.
Zdroj: Pražský deník, 22.11.2013