"Evropský parlament rozhodl ocenit mladou dívku, která povzbudila ostatní svým vlastním příkladem... nenechat se zastrašit nenávistným prostředím," řekl předseda EP Martin Schulz novinářům krátce předtím, než s výsledkem rozhodnutí lídrů EP předstoupil před ostatní europoslance. Rozhodnutí ocenit Malalu bylo podle něj jednomyslné. "S netrpělivostí čekám, že dorazí do Evropského parlamentu, abych mohl předat naši cenu této mladé ženě, která dává nám všem příklad bezprecedentní odvahy," dodal.
"Toto je unikátní symbol odvahy a jsem šťastný, že se Evropský parlament takto rozhodl," řekl Schulz. Když oznámil jméno čerstvé držitelky ceny na plénu europarlamentu, následoval bouřlivý potlesk. Podle české lidovecké europoslankyně Zuzany Roithové je udělení ceny tou nejlepší volbou, jakou v letošním roce mohl europarlament učinit. Sociální demokrat Libor Rouček uvedl, že to je ocenění Malaliny osobní statečnosti i myšlenky sociální rovnosti. Za skvělou volbu označil cenu pro Malalu i europoslanec Jan Zahradil.
Malala navzdory útokům ze strany Talibanu bojuje za práva a vzdělání pákistánských žen. "Dialog je nejlepší způsob, jak řešit problémy a bojovat proti válce. Nejlepší způsob boje proti terorismu a extremismu je podle mne velmi jednoduchý: vzdělat příští generaci. Teroristé se bojí vzdělanosti," zdůraznila mladá Pákistánka, která už byla letos vyznamenána cenou Anny Politkovské.
"Když udeříte talibance, pak mezi vámi a talibancem nebude žádný rozdíl," odpověděla Malala v pořadu The Daily Show na otázku, co by řekla muži, který se ji snažil zabít. "S ostatními je třeba vést boj prostřednictvím míru, dialogu a vzdělání," poznamenala také.
Islamisté Malalu postřelili loni začátkem října, když se vracela ze školy v údolí Svát na severozápadě Pákistánu. K útoku se přihlásil Taliban, jehož počínání dívka popisovala ve svém blogu na stránkách BBC, psaném pod pseudonymem. Kritizovala především to, že brání ženám ve vzdělávání.
Taliban: Malala neudělala nic, za co by si cenu zasloužila
Podle mluvčího Pákistánského hnutí Taliban (Tehríke Taliban, TTP), se kterým hovořila agentura AFP, Júsufzaiová neučinila nic, aby si prestižní evropské ocenění zasloužila. Cenu prý dostala, protože působí proti islámu, a pro Taliban bude cílem - ať je v USA, nebo v Británii, kde se po útoku léčila.
Kandidáty na Sacharovovu cenu mohou navrhnout buď politické skupiny, nebo nejméně 40 poslanců Evropského parlamentu. Výbor pro zahraniční věci a Výbor pro rozvoj pak zúží výběr navrhovaných kandidátů na tři. Konference předsedů, tvořená předsedou EP a šéfy politických skupin, pak rozhodne o vítězi.
Finalisty Sacharovovy ceny pro letošní rok byla vedle Malaly trojice opozičních aktivistů z Běloruska (Ales Bjaljacki, Eduard Lobav a Mikalaj Statkevič) a bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden. Porota tedy rozhodovala mezi bojem s Talibanem, běloruskou vládou nebo americkým systémem. "Vybírali jsme z velkého množství zajímavých lidí, kteří bojovali za svá práva i práva ostatních. V užším kole máme velmi rozmanitou skupinu," podotkla členka výboru pro lidská práva Barbara Lochbihlerová.
Jeden z trojice běloruských aktivistů - Aleš Bjaljacki - byl letos vyznamenán už Cenou Václava Havla. "Myslím, že to je velmi pozitivní ohodnocení za jeho odvahu a léta, která strávil bojem za pravdu, svobodu a dodržování lidských práv. A taky za jeho lásku k Bělorusku," konstatovala Bjaljackého manželka. Edwarda Snowdena pak navrhli zástupci zelených v Evropském parlamentu. Svým vyzrazením utajovaných informací podle nich udělal službu lidských právům i evropským občanům. "Připadá vám, že povědomí lidí o zločinech stoupá, a tak máte pocit, že o tom musíte mluvit. Ale čím víc o tom mluvíte, tím víc vás ignorují a říkají, že to není problém. Až si nakonec uvědomíte, že o tom musí rozhodnout veřejnost, a ne někdo najatý vládou," uvedl Snowden.
Zdroj: Ct24.cz, 10.10.2013