Hannes Swoboda, předseda frakce Socialistů a demokratů v Evropském parlamentu výsledek hlasování v referendu komentoval takto: "Jako demokraté samozřejmě respektujeme rozhodnutí chorvatských voličů. Jsem ale tímto výsledkem hluboce zklamán. Chci znát Chorvatsko jako otevřenou a progresivní zemi, nikoliv zemi, která svým obyvatelům upírá právo na štěstí a na rovnost.“
Libor Rouček, místopředseda sociálnědemokratické frakce v EP, k tomu dodal: "Konzervativní pravice a náboženské skupiny, které agitovaly ve prospěch tohoto dodatku k ústavě, musí nutně čelit realitě: práva LGBT, rovnost a lidská práva jsou součástí širšího pojetí základních práv a hodnot, které občané Evropy sdílejí. Předpokládám, že Chorvatsko bude tyto hodnoty také sdílet, a to zejména nyní, když je členským státem EU. Vítám skutečnost, že sociálnědemokratická vláda pod vedením Zorana Milanoviće dala jasně najevo, že bude pokračovat ve svém úsilí na zvýšení práv párů stejného pohlaví."
Delegace ČSSD v Evropském parlamentu pracuje ve složení:
Richard Falbr (Výbor pro zaměstnanost a sociální věci; Výbor pro regionální rozvoj)
Libor Rouček (Místopředseda frakce S&D; Zahraniční výbor; Výbor pro mezinárodní obchod)
Pavel Poc (Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin; Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku)
Zuzana Brzobohatá (Výbor pro ústavní záležitosti; Výbor pro rozpočtovou kontrolu; Rozpočtový výbor)
Robert Dušek (Výbor pro zemědělství a rozvoj venkova; Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitro)
Olga Sehnalová (Výbor pro dopravu a cestovní ruch; Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů; Výbor pro kulturu a vzdělání)
Vojtěch Mynář (Rozpočtový výbor; Výbor pro rozpočtovou kontrolu)