Dr. Libor Rouček

Bývalý europoslanec
  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,84. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

22.10.2012 22:21:07

Společný evropský dohled nad bankami

Společný evropský dohled nad bankami

Zdroj: ČRo Rádio Česko. Rozhovor na aktuální téma. 19.10.2012

 moderátor

--------------------

14 hodin, 7 minut. Jak jsme před chvilkou slyšeli, evropští lídři se po více než 10 hodinovém jednání shodli na časovém plánu zavedení jednotného bankovního dohledu. Jeho podrobnosti by měli schválit do konce letošního roku. Proti tak rychlému přijetí původně vystupovaly Německo a Česko. Jak ale uvedl předseda Evropské komise José Manuel Barosso, dohled začne fungovat až v průběhu roku 2013. Barossovo oznámení zaznamenala Silvie Třeslínová.

Silvie TŘESLÍNOVÁ, redaktorka

--------------------

"Naším cílem je schválit pravidla jednotného dohledu do 1.ledna 2013. Jakmile je přijmeme, musíme je zavést do praxe, což nějakou dobu potrvá. Začít fungovat by měl dohled během roku 2013, zavádění může trvat více než 2 měsíce, ale méně než rok". Uvedl to na tiskové konferenci šéf Evropské komise José Manuel Barroso. Banky problémových zemí by tak mohly začít čerpat přímou pomoc ze záchranného fondu eurozóny až po plném zavedení jednotného dohledu nad bankami. To ale podle diplomatických zdrojů nebude dříve než po německých parlamentních volbách.

moderátor

--------------------

Tolik z Bruselu Silvie Třeslínová. Česko v Bruselu stále může zablokovat plánovaný vznik bankovní unie, uvedl to premiér Petr Nečas. Česko se bojí plánovaného přenosu dohledu nad činností bank z národní úrovně na Evropskou centrální banku. Podle Nečase by pak mohli z českých bank jejich zahraniční vlastníci odčerpat peníze. Luděk Niedermayer, bývalý viceguvernér České národní banky, dnes ředitel consultingu Deloitte ale pochybuje, že by to zahraniční vlastníci českých bank udělali.

Luděk NIEDERMAYER, bývalý viceguvernér ČNB, ředitel Deloitte Consulting

--------------------

Ty banky nadále budou samozřejmě subjektem regulace. Jsou to české entity, pokud zůstanou českými akciovými společnostmi a nebudou se transformovat do poboček zahraničních bank a jejich managementy jsou plně zodpovědné za fungování těchto institucí. Čili já opravdu nevnímám tu situaci tak, že zlí zahraniční majitelé se budou snažit nějakým způsobem poškodit své české instituce, to by bylo trochu perverzní od nich. Čili myslím si, že tento problém takhle nestojí, ale na druhou stranu samozřejmě chápu, že v okamžiku kdy národní dohledy se budou zbavovat nějaké pravomoce, tak chtějí mít záruku, že tím pádem nedojde k nějakému ohrožení stability toho domácího systému.

moderátor

--------------------

Luděk Niedermayer, bývalý viceguvernér České národní banky. My bychom teď měli být ve spojení s místopředsedou Evropského parlamentu Liborem Roučkem z ČSSD, dobrý den.

Libor ROUČEK, místopředseda Evropského parlamentu /ČSSD/

--------------------

Hezké odpoledne.

moderátor

--------------------

A s europoslancem Oldřichem Vlasákem z ODS, i vám dobrý den.

Oldřich VLASÁK, europoslanec /ODS/

--------------------

Pěkné odpoledne přeji.

moderátor

--------------------

Pane Roučku, premiér i zástupci zdejšího průmyslu se obávají, že by zahraniční vlastníci, jak to tady zaznělo, mohli vysávat peníze ze zdejších bank. Tyhle obavy vy sdílíte nebo ne?

Libor ROUČEK, místopředseda Evropského parlamentu /ČSSD/

--------------------

Já tyto obavy nesdílím, protože ten celkový dohled, ten evropský bankovní dohled by samozřejmě neměl řídit pravidla mezi dcerami a matkami. Mně to připadá, že ODS argumentuje jako někdy komunisté v roce 1988, když se bránili přílivu zahraničního kapitálu. Čili jinými slovy, jak jsem již řekl, toto rozhodnutí neřídí, neřídí vztah mezi, mezi matkami a dcerami. A navíc samozřejmě ty pravidla se budou teprve vytvářet. Nyní, včera, dnes v noci šlo o to udělat to první základní politické rozhodnutí, ta pravidla se budou vytvářet.

moderátor

--------------------

Pane Vlasáku, jak na to reagujete? Vy si nemyslíte, že by nemohly, nemoha ECB ten dohled nějakým způsobem řídit, pravidla mezi matkami a dcerami, jak říká pan Rouček. Tedy že by zahraniční majitelé bank v Česku nevysávali peníze právě z nich?

Oldřich VLASÁK, europoslanec /ODS/

--------------------

Tak já nemám stejný názor jako pan Rouček. Jednak to vyplývá z toho, že nejsou známy veškeré podrobnosti, a proto je víceméně zatím takový odmítavý postoj ze strany české vlády. Já se totiž domnívám, že ty zahraniční banky, které mají u nás dcery, ať už je to Societé General, Erste nebo KBC, tak by mohly v rámci vlastního fungování stáhnout část aktiv tak, aby celkově ta banka navenek splňovala veškerá kritéria. Čili já tady tuto obavu mám a dokud nebude jasné, že kompetence České národní banky, která zatím může zastavit takovýto přesun aktiv, nebude nějakým způsobem potvrzena nebo nebude garantováno stabilita těch našich bank, tak bych byl opravdu velmi zdrženlivý a ty naše banky bych hájil. Je potřeba říci, že Česká republika do bank před pár lety nalila zhruba půl bilionu korun a to zaplatili čeští občané a naše banky jsou naprosto zdravé. Čili je otázka, proč bychom teď měli saturovat, řekněme banky které špatně hospodaří ve Francii a jiných státech.

moderátor

--------------------

A pane Roučku, potřebují vůbec evropské banky, včetně jednou i těch českých, dohled Evropské centrální banky?

Libor ROUČEK, místopředseda Evropského parlamentu /ČSSD/

--------------------

Já myslím, že máme-li v Evropě v tom prostoru, kde je 500 milionů spotřebitelů společný trh, tak také musíme mít společná pravidla a společný dohled. To samozřejmě neznamená že, já nevím, v České republice, ve Francii, v Německu a podobně nebude ten místní dohled. Ale důležité je vytvořit společná pravidla. Ono si je dobré položit otázku, proč k tomu vlastně dochází? Poučení je například ze situace v Irsku. Tam stát hospodařil velmi dobře, ale nehospodařily banky, ty banky spekulovaly, potom banky se zhroutily, musel přijít stát, jinými slovy daňový poplatník a dnes je Irsko až po uši v dluzích. Čili jde o to, aby na té celoevropské úrovni, aby se zabránilo prostě dalším krachům bank a dalšímu Irsku. Pokud jde o tu naši situaci, ano české banky jsou velmi zdravé, velmi výkonné. Já konec konců jako bývalý mluvčí vlády před 10-12 lety si to pamatuju, protože to byla právě sociálně demokratická vláda, která ty banky zachraňovala.

moderátor

--------------------

Pane Vlasáku, nemyslíte si, že opravdu je vhodné, aby tady byl nějaký společný dohled, když tady máme společný trh, společná pravidla v Evropě. Tedy společný dohled nad bankami, konec konců ty banky se, jak řekl Luděk Niedermayer, europeizovaly, ale ten dohled ne. A aby se tedy zabránilo příštím možným krizím, jako se rozjela například mimo jiné i v Irsku?

Oldřich VLASÁK, europoslanec /ODS/

--------------------

Já s vámi v tomto smyslu souhlasím, a tak já rozumím pozici české vlády a konkrétně premiéra Nečase, tak my se nebráníme bankovnímu dohledu jako takovému. My se jenom bráníme tomu, aby nějakým způsobem nedošlo k porušení našeho bankovního systému, k jeho oslabení. Protože my jsme, jak už jsem již řekl, tu stabilizaci provedli a je to jenom otázka toho, jak budou ta nařízení konkrétně potom vypadat. Čili my se rozhodně budeme účastnit veškerých těchto jednání, ale ty naše připomínky, které byly mimochodem zmíněny v /nesrozumitelné/, který jsme zaslali ještě před tímto summitem, kde jsme na toto všechno upozornili. Až nám na tyto otázky bude zodpovězeno, tak pak se můžeme rozhodnout, do té doby...

moderátor

--------------------

To znamená, že to veto české strany ještě zdaleka není jisté, když budou nějaké garance, že nebudou poškozeny zdejší banky.

Oldřich VLASÁK, europoslanec /ODS/

--------------------

Ano, ano. Já si myslím...

moderátor

--------------------

Tak tolik Oldřich Vlasák z ODS a Libor Rouček z ČSSD. Pánové, oběma vám děkuji, přeji hezký den.

Libor ROUČEK, místopředseda Evropského parlamentu /ČSSD/

--------------------

Taky děkuji, přeji hezké odpoledne.

_

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama