Proč?
Dne 21. února 2021, v rámci veletrhu IDEX 2021 v Abú Dhabí, byla prezentována nová 155 mm samohybná kanónová houfnice DITA od Excalibur Army ve Šternberku, to jest samohybná houfnice české výroby. Armáda České republiky hodlá v současné době nakupovat samohybné houfnice francouzské výroby. Co dle Vás vedlo ministerstvo obrany k tomu, že ve výzbroji AČR preferuje samohybné houfnice francouzského výrobce před houfnicemi vyráběnými českým zbrojním průmyslem?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
23.09.2021 5:57:16 - Ing. Antonín Seďa
Přiznám se, že nejsem expertem na houfnice, ale předpokládám, že obě houfnice, jka ta česká, tak ta francouzská, mají stejné ráže i odpovídají požadavkům a standartům NATO. Také nevím, zda česká hofnice má požadované zkoušky či kolik vlastěn stojí. Chci připúomenout, že to byla Sobotkova vláda, která přijala závazek o podpoře českých výrobcůz AOBP. Proto i mne samotného zaráží, proč kupujeme předražená děla z Francie. Podle mne je to výsostně politické a nikoliv odborné rozhodnutí. Tak jako v minulosti rozhodnutí o nakoupení izraelských 3D radarů či amerických vrtulníků. Prostě tehdy se nakoupily americké výrobky a dnes, protože tehdy se francouzské vrtulníky nekoupily, se nakupují francouzské houfnice. Položme si tedy otázku, proč tomu tak je, kdože je za to zodpovědný, jaká je kontrolní funkce Výboru pro obranu a proč se neplní sliby MO vůči českým a moravským firmám, zastoupeným v AOBP. A proč se makupují předražené výrobky, když lze srovnatelné pořídit levněji.