Politici obou dalších vládních stran byli z podané „výpovědi“ z koaliční smlouvy zcela šokováni. Přitom tato výpověď přišla v situaci, kdy byl podroben velké veřejné kritice za způsob hospodaření s eurodotacemi slovenský ministr školství, nominant právě SNS.
Strana SNS pod vedením svého předsedy Danka v posledních letech kráčela od úspěchu k úspěchu. Překonala období, kdy nebyla zastoupena ve slovenském parlamentu. Získala v posledních parlamentních volbách slušný volební výsledek a v loňském roce se dokonce vyšvihla ve volebních preferencích, jako jediná z vládních stran přitom zaznamenala jejich růst, na senzačních 15 %. Kdeže ty loňské sněhy jsou. V současné době je ve volebních preferencích opět zpátky na 10 %, takže vedení SNS zřejmě usoudilo, že je potřeba něco udělat.
Proto pravděpodobně přišla tato nečekaná výpověď. Většina pozorovatelů a analytiků soudí, že strana jenom zkouší odolnost svých koaličních partnerů a chce si vynutit výhodnější pozici při jednáních o státním rozpočtu na příští rok a dále, že si chce vynutit větší podíl a vliv ve státní správě, nežli je tomu dosud. Po dnešním úvodním jednání bude vládní koalice pokračovat v jednání koaličních špiček na konci tohoto týdne. Pak už bude zřetelnější, jaký lze očekávat konečný výsledek. Zda to bude nějaký koaliční kuhhandl anebo zda nastane situace, kdy koaliční strany mohou dojít až k mimořádným parlamentním volbám.
Přitom podle posledních průzkumů veřejného mínění by ve volbách, pokud by proběhly nyní, neměli tři současné vládní strany šanci na to, aby získaly většinu mandátů.
Vyšlo na Vasevec.cz, publikováno se souhlasem vydavatele.