To je potřeba vědět i s ohledem na odchod M. Kalouska z předsednické funkce TOP 09 a na významné mlčení K. Schwarzenberga v souvislosti se zvolením nového předsedy TOP 09.
J. Pospíšil je nesporně velmi schopným politikem. Problémem je, že jeho značná osobní a také politická pružnost jsou poněkud nebezpečné pro jeho nejbližší spolupracovníky. Lidé z Nečasova vedení ODS a kolegové ministři z Nečasovy vlády by jistě mohli vyprávět. J. Pospíšil je politický solitér s ne právě dokonalými vlastnostmi týmového hráče. Za to je však schopen zajistit své stranické formaci slušný volební výsledek. A to kdekoli byl postaven do čela kandidátky. Ať to byl Evropský parlament nebo, před tím ještě v ODS, Sněmovna v roce 2010, či krajské volby v roce 2012.
Pospíšil je prostě velmi schopný volební lídr. Jaký bude stranický lídr, to všichni uvidíme. Řídit stranu z Bruselu, z bruselské kanceláře poslance europarlamentu, kterým Pospíšil je, bude ale složité. V dnešní době, kdy je vše, i schůze v úzkém kruhu, možné řešit on-line přes kamerové systémy, to ale není nepřekonatelný problém. Ale osobní kontakt je osobní kontakt.
Dost bude záviset také na první místopředsedkyni M. Adamové, která nejen že splňuje parametry lídra z hlediska zjevu, ale také pokud jde o její vystupování. Odhlédnu-li ovšem od jejích poněkud výstředních pravicových názorů, myslím, že to je žena na svém místě.
Co však zvláště stojí za zmínku, je rezervovaný postoj dua Kalousek – Schwarzenberg vůči Pospíšilovi. Bez spolupráce s otci zakladateli TOP 09 toho však Pospíšil mnoho dokázat nemůže. Pokud si tito tři lidé, tedy Pospíšil, Schwarzenberg a Kalousek, nejsou schopni sednout k jednomu stolu a probrat vzájemnou spolupráci, těžko lze očekávat, že by došlo v pozici TOP 09 na české politické scéně k nějaké změně. A pokud k nějaké změně dojde, může to být i změna k horšímu.