Přišly prostě problémy, se kterými propagandisté brexitu v kampani předcházející referendu nepočítali. A teď ještě EU chce v rámci rozvodového řízení po Velké Británii zaplatit konečný účet za její odchod, a to za finanční závazky vyplývající z dřívějších rozhodnutí evropské osmadvacítky, tedy včetně Velké Británie. Dluhy se platit musí, a to zejména pokud si chce Velká Británie v příštích jednáních o uspořádání budoucích obchodních vztahů s EU zachovat dosavadní výhodnou pozici přístupu britského zboží a služeb na evropský trh.
Podle obvykle dobře informovaných novin The Daily Telegraph, které využily zprávy agentury AFP, se bude konečný účet za odchod Velké Británie z EU pohybovat mezi 45 – 55 miliardami eur. Tedy pro bližší přiblížení, v korunovém vyjádření se jedná o objemy v rozsahu 1,1 – 1,4 bilionu korun. To je suma odpovídající zhruba ročním příjmům jednoho českého státního rozpočtu.
Velká Británie má k rozhodnutí rozvodový účet předložit EU do začátku prosince a stejně tak má předložit postup řešení na hranici s Irskem. Tedy tak, aby mezi britskou částí Irska, tzv. Severním Irskem, a Svobodným Irskem, i nadále neexistovala hlídaná státní hranice. O závěrečném účtu a o řešení hranice s Irskem mají rozhodovat evropští lídři na svém setkání v půli prosince, tedy za necelé tři týdny. Je jistě v zájmu Velké Británie, aby měla i nadále otevřený přístup svého zboží a služeb na evropský trh, který čítá i po odchodu Britů cca 450 milionů lidí.
Tyto řádky nebo jinde nabyté informace o brexitu by měli číst ti čeští koryfejové czexitu, kteří se mylně domnívají, jak by to bylo pro Českou republiku a její občany výhodné…