Ing. Jiří Paroubek

Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,46. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

17.01.2017 14:39:00

Trump očekává rozpad Evropské unie

Trump očekává rozpad Evropské unie

V jednom z mnoha svých vyjádření, na která média čekají jako rostlinka trpící suchem na kapičku blahodárné rosy, se budoucí americký prezident D. Trump vyjádřil k problematice EU.

Prohlásil, že Velká Británie nemusí být jediným státem, který vystoupí z EU. Jsou to slova prorocká, anebo jen slova vyjadřující zájem určité části americké politické a ekonomické elity o oslabení EU? Nebo to bylo jen plácnutí do vody?

Evropské elity, vedoucí představitelé EU, udělali v posledních letech vše proto, aby se dostali do vleku zahraniční politiky USA. Že to bylo dosti často, zejména ve vztahu k Libyi, Sýrii, ale i dalším zemím, v rozporu se zájmy většiny států EU (migrace a z toho plynoucí sociální a ekonomické pnutí v EU, je dnes zřejmé). Politické elity EU, zejména pak německá kancléřka a francouzský prezident, jakoby si to vůbec neuvědomovali.

Jejich politika byla jen echem politiky Bílého domu. Co na tom, že ve vnitropolitické oblasti byl dosluhující prezident Obama velmi progresivní (Medicare, vztah k životnímu prostředí, konec embarga Kuby, a tedy zlepšení vztahů s celou Latinskou Amerikou, vicestranná jaderná dohoda s Íránem atd.), ale v měřítku mezinárodních vztahů pokračoval v imperiální politice USA, byť přeci jen poněkud ve zmírněném gardu proti předchozí administrativě G. Bushe mladšího. USA se nepustily do dalšího válečného dobrodružství například v Sýrii či Libyi, i když k tomu v jistém čase měly pěkně našlápnuto.

EU se, ať chce nebo nechce, musí pokusit o formulaci své vlastní bezpečnostní doktríny a také své mezinárodněpolitické doktríny, tak aby vyjadřovaly zájmy naprosté většiny států EU a nebyly v úplném vleku politiky USA. To ovšem neznamená, že by rozpory s USA měla EU vyhledávat programově. Naopak. Spíše by vznikající spory měla uhlazovat, ale jasně říci, co jsou její zájmy. V současné době by EU, především pak evropští členové NATO, kteří na svou obranu vynakládají každoročně kolem 200 miliard eur, měli zahájit přípravu projektu vzniku evropské armády, která by byla především schopna ochránit vnější hranice EU, ochránit teritorium EU. Jde o to, mít k dispozici armádu, která bude schopná v případě jakéhokoli konfliktu v Evropě flexibilně a s dostatečnou razancí zasáhnout proti případnému agresorovi.

Stejně tak je ovšem potřeba se pokusit o jistý odstup od zahraničněpolitické koncepce USA, pokud ta bude pokračovat v dosavadním směru a linii. EU má prostě své specifické zájmy a musí se pokusit je prosazovat i vůči Spojeným státům.

V tuto chvíli je nejmoudřejší počkat na první praktické kroky nového amerického prezidenta Trumpa, které se mohou po převzetí prezidentského úřadu významně odchylovat od jeho rétoriky. A to možná ještě více, nežli se odchylují Trumpovy rétorické eskapády před volbami od jeho současných, již mnohem konstruktivnějších vystoupení. Je prostě potřeba pár týdnů či měsíců počkat, ale obávám se, že zpracování a přijetí vlastní obranné koncepce a doktríny v EU bude nezbytné. Nikdo na světě nemiluje bohaté státy a to, že EU bohatá je, je nesporné…


Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama