20. srpna ožil skanzen ve Vysokém Chlumci tradičními řemesly spojenými s venkovským hospodářstvím a lidovým stavitelstvím.
„Každý rok se na Den řemesel do Vysokého Chlumce těším, v celém areálu je vždy několik desítek machrů ve svém oboru, kteří předvádějí tradiční řemesla. Kouzelné prostředí skanzenu a jejich dobové oblečení vás rychle vrátí do časů našich praprababiček i ukáže, že stále pro náš národ platí, že máme šikovné ruce,“ řekl radní pro oblast kultury a památkové péče, který zároveň poděkoval zaměstnancům Hornického muzea, pod který skanzen spadá, za jejich práci.
Chalupy se plnily čilým ruchem, klapalo mlýnské kolo i pila na vodní pohon, do kmenů se zakusovaly pily a sekery. Mnozí návštěvníci nejen okukovali, ale svou zručnost si i vyzkoušeli… K vidění byla práce tesařů, klempíře, sekerníků, příprava hliněné omítky, výroba kachlů a stavění kamen. V plném nasazení byli kovář, hrnčíř, dráteník, košíkář, provazník, řezbář, sedlář, včelař, barvíř nebo pradlena. Pekl se i chleba a perníky, předváděla se výroba skleněných korálků, voskových svíček, lidové bylinkářství i práce s kukuřičným šustím. Novinkou letošního dne řemesel bylo křesání mlýnských kamenů a zkušební mletí.
Nechyběl ani kulturní program kapelník bluegrasové kapely Cop Míšu Leichta, písničkář Petr Rimský, Petr Vašina a kapela Naopak. Lidé si nakupovali i suvenýry, med a medovinu, keramiku, provazy a další výrobky zúčastněných řemeslníků.
Akci pořádá pravidelně Hornické muzeum Příbram ve spolupráci s Městysem Vysoký Chlumec, Milevským muzeem v Milevsku, Provaznickým muzeem v Deštné a Sekcí větrné mlýny při Kruhu přátel Technického muzea v Brně.