sucho
Jurečka chce připravit koncepci boje se suchem. Co vy na to? Není to trochu pozdě? A co by podle vás měla taková koncepce obnášet? Zdražit vodu? Dost laciné řešení nemyslíte? Co třeba se více zamyslet, jak s pitnou vodou více šetřit? Proč je třeba nutné s ní i splachovat? Možná je dobře, že letošní sucha vám politikům otevřou oči, protože já si myslím, že pitná voda bude čím dál víc vzácná. Pavelková
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Vážená paní Pavelková. Jurečka s prominutím žádnou koncepci nemohl připravit. Je v úřadu i s cestou jak se říká 14 dní a to sucho je poněkud staršího data. Taková Jižní Morava je suchá už skoro deset let, mluvím o polích a nemluvím jako politik, nýbrž zemědělec. Ale za těch 10 let se vystřídalo shodou okolností 10 ministrů zemědělství, drtivá většina z nich nebyla kompetentní a zemědělství, krajině a půdě, jejich zákonitostem nerozuměla. Podobné to možná bylo i s premiéry a některými dalšími ministry - voda je přece průřezová záležitost celé ekonomiky.
Přidržím se té Jižní Moravy a zemědělské krajiny. Tam se stalo to, že se zdecimovaly stavy dobytka, z polí zmizely pícniny na orné půdě a byly nahrazeny obilím a řepkou. Tím významně utrpěla retenční schopnost půdy a dál to nemusím povídat. Upozorňovali jsme na to, ale řešit to nešlo, protože v čele ministerstva zemědělství seděli lidé, kteří nevěděli, která bije.
A pokud se týká té budoucí koncepce, tak na ní není nic světoborného. Jsou to vodní díla pro zadržení vody, závlahové systémy pro pole a výrazná změna struktury pěstování polních plodin, to je návrat pícnin, snížení ploch obilí a řepky a návrat dobytka. Jenomže to máte tak, znamená to obrovské investice a realizace potrvá 5 až 10 let. A kde bude Jurečkovi za dva, tři roky konec. A kdo na ty investice dá a sežene peníze?